Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wierni w drodze, leśni kaznodzieje, dzieci w modlitwie. 500 lat protestantyzmu na Śląsku

9 listopada 2017
Pięć wieków temu 31 października 1517 roku w Wittenberdze, augustiański mnich Marcin Luter ogłosił 95 tez dotyczących reformy Kościoła. Zapoczątkował tym samym rewolucję kulturową i religijną, która ogarnęła całą Europę.

Wystawa została przygotowana przez Schlesisches Museum w Görlitz. Przez ponad dwieście lat spory katolicyzmu i protestantyzmu kształtowały dzieje tych ziem. W okresie kontrreformacji śląscy luteranie zachowali swoją wiarę. Imponującymi świadectwami ich walki o przetrwanie są kościoły pokoju i kościoły łaski. Ostatecznie zwyciężyła tolerancja - Śląsk stał się regionem dwuwyznaniowym. Z 15 plansz objazdowej wystawy pt. WIERNI W DRODZE • LEŚNI KAZNODZIEJE • DZIECI W MODLITWIE. 500 LAT PROTESTANTYZMU NA ŚLĄSKU, można wyczytać, iż „Śląsk jako jeden z pierwszych krajów przyjął reformację” – nową religię przeciwstawiającą się  handlowi odpustami. „Reformacja wpłynęła na odniesienie człowieka do Boga, Kościoła oraz jego zwierzchności”

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.