Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Żydzi w Opolu w latach 1945-1968

13 marca 2018
Wystawę na temat obecności Żydów w Opolu od zakończenia II wojny światowej do 1968 roku można obejrzeć w Muzeum Śląska Opolskiego. Wiele z dokumentów jest udostępnionych publiczności po raz pierwszy.

Na wystawie znalazły się fotokopie dokumentów opisujących działalność i życie kilkusetosobowej grupy Żydów, którzy przetrwali wojnę i w Opolu tworzyli własne organizacje. Jak wynika z akt opolskiego AP, w Opolu od 1946 roku działał oddział Komitetu Żydowskiego, prowadzący m.in. kuchnię, opiekę lekarską i stomatologiczną, a nawet udzielający pożyczek na uruchomienie działalności rzemieślniczo - gospodarczej. W lipcu 1946 roku polskie władze otrzymały informację o rozpoczęciu działalności w Opolu miejskiego oddziału Hitachdut - Żydowskiej Syjonistyczno-Socjalistycznej Partii Pracy, której celem było wspieranie i pomoc w celu emigracji do Palestyny. W Opolu działało także Żydowskie Towarzystwo Kultury, prowadzące kursy jidysz i polskiego. Działalność i funkcjonowanie organizacji była stopniowo wygaszana w miarę sowietyzacji Polski oraz na skutek emigracji po powstaniu państwa Izrael.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.