„Z wewnątrz na zewnątrz – pogromy listopadowe 1938 roku w raportach dyplomatów z Niemiec”

15 listopada 2015
wystawa przygotowana przez Fundację Nowa Synagoga w Berlinie – Centrum Judaicum oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec. Wystawa poświęcona jest pogromowi listopadowemu z 1938 roku, znanemu powszechnie pod nazwą "kryształowej nocy" i stanowi swego rodzaju analizę raportów stworzonych przez zagranicznych dyplomatów w czasie wydarzeń z listopada roku 1938.

Ekspozycja  zawiera raporty z ponad 20 krajów całego świata, ukazujące oddźwięk, z jakim spotkały się wydarzenia w Niemczech. Wydarzenia, którym poświęcona jest wystawa miały miejsce w nocy z 9 na 10 listopada 1938. W pogromie zainicjowanym przez niemieckie władze państwowe oraz nazistów zginęło 91 osób narodowości żydowskiej, zniszczono setki mieszkań, domów, sklepów należących do Żydów, zbezczeszczono lub spalono setki  synagog (w tym tzw. Nową Synagogę w Opolu). W obozach koncentracyjnych osadzono wówczas 20-30 tys. Żydów.

Fundacja Nowa Synagoga Berlin / Centrum Judaicum zebrała we współpracy z niemieckim Ministerstwem Spraw Zagranicznych dokumenty z ponad 20 krajów. Jest to pierwsze systematyczne opracowanie tych źródeł tekstowych, zainicjowane przez dyrektora Centrum Judaicum, dra Hermanna Simona; kuratorem wystawy jest dr Christian Dirks, który ściśle współpracował ze specjalnie utworzoną radą naukową z udziałem przedstawiciela Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W Polsce wystawa była już w tym roku eksponowana we Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku i Krakowie. Po prezentacji w Opola ma zostać pokazana w kolejnych miastach polskich (m.in. w Gliwicach i Kielcach).