Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

„Święta Anna”

10 października 2015
Idea zorganizowania wystawy zrodziła się w czasie międzynarodowego pleneru malarskiego w Górze Św. Anny w lecie 2014 roku.

W pewnym sensie pomysł na wystawę wywodzi się w prostej linii ze wspomnianego pleneru, z pewnych spostrzeżeń i fascynacji artystów nie tylko urokiem samej miejscowości, ale również aurą pobliskiego sanktuarium, a w szczególności średniowiecznej figurki świętej Anny. Zaobserwowaliśmy potrzebę zmierzenia się z tematem świętej Anny różnych twórców, ich komentarz artystyczny był różny, jednym razem związany z manifestem wiary, a innym razem wręcz od religii stroniący (np. przedstawienia świętej Anny jako kobiety w nurcie współczesnych idei feministycznych).

Ta wystawa ma być odzwierciedleniem wszystkich tych postaw i różnic związanych z fascynacją biblijną Anną.  To spotkanie artystów polskich i niemieckich wyraźnie ukazuje także różnice w obu naszych społeczeństwach, szczególnie na gruncie religijno ? kulturowym. Nawet, jeśli temat wystawy i jego pierwotna koncepcja miały konotacje religijne, to już jednak sama wystawa wraz z katalogiem wychodzi szerzej ? poza religię, dotykając wiele zagadnień związanych z kulturą, socjologią czy ogólnie z rzeczywistością, w którym prezentowanym artystom przyszło żyć i tworzyć.

Michael Hausherr

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.