Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

„Płazy i gady województwa opolskiego”

17 czerwca 2015
Wystawa przygotowana została w ramach projektu edukacyjnego "Poznajemy płazy i gady województwa opolskiego" dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

Płazy i gady należą do niezwykle ważnych z punktu ekologicznego i sozologicznego grup zwierząt w większości ekosystemów. Wszystkie, bez wyjątku, objęte są w kraju ochroną. Wiele z nich spełnia także kryteria gatunków wskaźnikowych i parasolowych. Reprezentują one jednocześnie najbardziej zagrożone taksony, zamieszkujące takie typy siedlisk, które w zastraszającym tempie znikają z naszego krajobrazu. Dlatego niezwykle ważne, w naszym odczuciu, stało się zaprojektowanie wystawy, która przyczyniłaby się do wypełnienia luki w edukacji o tej grupie zwierząt oraz zmiany negatywnego nastawienia do herpetofany, spowodowanego nieuzasadnionym strachem czy obrzydzeniem?

Na wystawie zaprezentowano 38 modeli plastycznych z 23 gatunków płazów i gadów występujących na terenie województwa opolskiego. Profesjonalne modele, odwzorowujące wielkość, kształt i barwę poszczególnych gatunków zostały przygotowane dla Muzeum Śląska Opolskiego przez Panią Milenę Białas i Pana Przemysława Iwaniuka z pracowni artystycznej KAT CITY ARTe w Katowicach, zajmujących się wykonywaniem kopii płazów, gadów, grzybów i roślin, na potrzeby wystawiennictwa przyrodniczego. Modele na ekspozycji zostały przedstawione w mini dioramach, odwzorowujących naturalne warunki występowania gatunków. Poszczególne okazy opatrzono także stosownymi opisami, zawierającymi m.in. informacje na temat: kategorii zagrożeń, statusu ochronnego, rozmieszczenia w kraju i regionie oraz ciekawostek związanych z biologią, ekologią i bahawiorem. Nie zabrakło także zagadnień dotyczących głównych przyczyn wymierania oraz sposobów ochrony współczesnej herpetofauny. Zaprezentowanie chronionych zwierząt w formie modeli plastycznych, a nie spreparowanych okazów, niewątpliwie jest atutem tej wystawy oraz propagowaniem nowatorskich rozwiązań ekspozycyjnych w muzealnictwie przyrodniczym.

Scenariusz, aranżacja plastyczna i opracowanie graficzne wystawy:

Michał Wolny, Piotr Zabłocki

Wystawa ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.