Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Mieczysław Ziomek Malarstwo

26 czerwca 2015
Ekspozycja ma charakter jubileuszowy, ma zaznaczyć jubileusz 45-lecia pracy twórczej prof. Mieczysława Ziomka Na wystawie będzie eksponowanych około 30 obrazów olejnych powstałych od lat 70. XX w. do dziś oraz akwarele, którą to technikę artysta uprawia równolegle z malarstwem olejnym

Mieczysław Ziomek urodził się w 1941 roku we Lwowie. W 1960 roku ukończył w Opolu III Liceum Ogólnokształcące, a następnie tutejsze Studium Nauczycielskie. Wśród jego wykładowców spotkał Jakuba Janczyńskiego, który rozbudził zainteresowanie młodego słuchacza malarstwem i któremu zadedykowana jest opolska wystawa. W latach 1964-69 Mieczysław Ziomek studiował malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego). Od ukończenia studiów był związany z macierzystą uczelnią, gdzie przeszedł wszystkie stopnie ? od asystenta do profesora zwyczajnego (1997 r.). Obecnie na emeryturze, mieszka i tworzy w Toruniu.

Na obrazach Mieczysława Ziomka budowanych intensywnymi, energetycznymi barwami znajdziemy wizje ze świata dzieciństwa i wyobraźni, zapisy otaczającej przestrzeni, pejzaże stojące na granicy abstrakcji. Jak zauważa we wstępie do katalogu wystawy Katarzyna Kulpińska: -w licznych recenzjach dotyczących twórczości Mieczysława Ziomka powtarzają się, trafnie uchwycone, najważniejsze wyróżniki jego malarstwa: niezwykłe wartości kolorystyczne, autonomiczność struktury dzieła, czystość warsztatowa, jednorodność. Jeśli mowa o mistrzach i inspiracjach, przywoływane są tradycje polskiego koloryzmu, twórczości wybitnych artystów francuskich: Bonnarda, Matissea, Vlamincka i przede wszystkim - nazwisko mistrza, nauczyciela - Stanisława Borysowskiego. Jako źródło inspiracji wymieniane są podróże artysty (do Francji, Italii, Anglii), gdzie czas spędzany ze szkicownikiem w ręku materializował się w przepięknych, subtelnych pejzażach. Ilu by nie wskazywać odniesień, analogii czy źródeł twórczości. Mieczysław Ziomek jest typem artysty, który czerpie przede wszystkim z siebie "pokładów własnych emocji, wzruszeń, tęsknot, pamięci".

 Jak mówi:  "Akwarelą malowałem od zawsze, równolegle z malarstwem olejnym. Ta trudna technika malarska wciągnęła mnie bardzo i nauczyła podejmowania szybkiej decyzji. Zaczęła również inspirować mnie w malarstwie olejnym i pomagać w odszukiwaniu w sobie najczęstszych uczuć i emocji. Podróżując mam zawsze w swoim plecaku akwarele i szkicowniki. Z niektórych szkiców realizuję również obrazy olejne w pracowni i tak akwarela pomaga mi w pogłębianiu i w poszerzaniu mojego widzenia malarstwa".

 

 dr Joanna Filipczyk
kurator wystaw

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.