„Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci”

10 marca 2015
Wspomnienia byłych żołnierzy Wehrmachtu stały się inspiracją i kanwą wyjątkowej wystawy przedstawiającej losy konkretnych osób służących w czasie II wojny światowej w niemieckim wojsku, a następnie mieszkających na terenie Polski.

70 lat po II wojnie światowej wciąż istnieją tematy tabu dotyczące tamtego czasu, wiele z nich nie zostało jeszcze poruszonych, a często tragiczne historie pojedynczych osób wraz z ich śmiercią na zawsze odeszły w niepamięć. Jednym z tych tematów była służba w Wehrmachcie, którą odbywały w czasie II wojny światowej osoby obecnie żyjące w Polsce. Według danych statystycznych w okresie wojny do Wehrmachtu powołano ok. 650 tysięcy osób, w tym około pół miliona uznawanych za Polaków. Większość z nich pochodziła z województw pomorskiego i śląskiego.

Wystawa, której celem jest zachowanie od zapomnienia ludzkich historii, powstała dzięki relacjom 48 osób z różnych regionów Polski: Górnego Śląska, Pomorza, Warmii i Mazur. Udostępnione przez nich pamiątki, zdjęcia i dokumenty, a przede wszystkim nagrane w formie audio i wideo ujmujące opowiadania świadków historii i członków ich rodzin, przedstawiają na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym nieporuszone dotąd wątki. Scenariusz wystawy obejmuje, oprócz wojennych szlaków byłych członków Wehrmachtu, środowisko dorastania, czasy dzieciństwa i młodości, powroty z wojen i życie w nowej rzeczywistości. Do realizacji tego projektu wykorzystano dosłownie ostatni moment, gdyż w trakcie przygotowań wystawy kilku "dziadków z Wehrmachtu" odeszło.

Wystawę przygotował Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Muzeum Śląska Opolskiego. Projekt realizowany jest przy współpracy ze Stowarzyszeniem Genius Loci - Duch Miejsca w Rudzie Śląskiej, zajmującym się historycznych i kulturalnym dziedzictwem Górnego Śląska, oraz przy pomocy naszych dotychczasowych partnerów.