

Wydarzenia organizują wspólnie: Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Okręg Opolski Związku Polskich Artystów Plastyków i Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu.
Na początku był Początek…
Pierwsze lata Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu
WYSTAWA PLENEROWA
Opole, Rynek
28 czerwca – 29 lipca 2024 r.
Wernisaż: piątek, 28 czerwca 2024 r. godz. 13.30
W 1954 roku powstały w Opolu oficjalne struktury Związku Polskich Artystów Plastyków. Wystawa plenerowa Na początku był Początek… przypomina tamte czasy, upór i determinację niewielkiej grupy absolwentów uczelni artystycznych osiadłych w Opolu, a także osobę niekwestionowanego lidera tego środowiska – Władysława Początka (1910-1988).
Współorganizacja: Archiwum Państwowe w Opolu
WYSTAWA 1
Kuratorzy wystawy: Marta Podstawa-Boulkroune, Romuald Jeziorowski
Główny gmach wystawienniczy Muzeum Śląska Opolskiego
Opole, ul. Mały Rynek 7
28 czerwca – 24 sierpnia 2024 r.
Wernisaż: piątek, 28 czerwca 2024 r. godz. 14.00
Wystawa ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego, Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, Muzeum w Kluczborku, Muzeum w Nysie, Muzeum w Raciborzu oraz kolekcji prywatnych.
WYSTAWA 2
Kuratorzy wystawy: Marta Podstawa-Boulkroune, Romuald Jeziorowski
Galeria Muzeum Śląska Opolskiego
Opole, ul. Ozimska 10
28 czerwca – 24 sierpnia 2024 r.
Wernisaż: piątek, 28 czerwca 2024 r. godz. 15.00
Wystawa ze zbiorów Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum w Kluczborku, Muzeum w Nysie, Muzeum w Raciborzu oraz kolekcji prywatnych
WYSTAWA 3
Galeria Pierwsze Piętro
Opole, ul. Krakowska 1
28 czerwca – 6 sierpnia 2024 r.
Wernisaż: piątek, 28 czerwca 2024 r. godz. 17.00
Wystawa prac artystów aktualnych członków Okręgu Opolskiego ZPAP
Formowanie się polskiego środowiska artystycznego na Opolszczyźnie rozpoczęło się zaraz po wojnie, kiedy do Opola zaczęli przybywać z różnych stron pierwsi artyści: Antoni Mehl z żoną Katarzyną, Stanisław Bober, Władysław Początek, Stanisław Łańcucki, Bronisław Gniazdowski, Józef Szyller. Jednakże aby zawiązały się formalne struktury związku musiało upłynąć prawie dziesięć lat. Dopiero 12 czerwca 1954 roku Zarząd Zespołu Artystów Plastyków Opolszczyzny zwrócił się do Ministra Kultury i Sztuki o zatwierdzenie Zespołu i nadanie mu nazwy Opolski Zespół Artystów Plastyków. Nieco ponad dwa miesiące później, 3 września zwrócono się z wnioskiem do Zarządu Okręgu ZPAP w Katowicach o utworzenie w Opolu delegatury. Starania przyniosły efekt i 18 grudnia Zarząd Główny ZPAP podjął uchwałę o powołaniu Oddziału w Opolu. Już z początkiem następnego 1955 roku podczas zebrania wybrano władze nowopowstałego Oddziału liczącego wtedy kilkunastu członków. Prezesem został Władysław Początek, zastępcą Bronisław Gniazdowski a sekretarzem Adam Zbiegieni. Siedziba opolskiego Zarządu mieściła się przy ulicy Ozimskiej 16. W tym samym roku, w marcu, odbył się pierwszy pokaz prac Opolskiego Oddziału ZPAP w Muzeum Śląska Opolskiego. Przez kolejne lata środowisko opolskich artystów wzrastało liczebnie, tak że po 10 latach było już 40 członków Oddziału Opolskiego i można było zabiegać o jego usamodzielnienie. W marcu 1964 roku Zjazd Delegatów ZPAP zatwierdził tą samodzielność przemianowując Oddział na Okręg Opolski Związku Polskich Artystów Plastyków. Pierwsze wybory w samodzielnej strukturze odbyły się już w kwietniu, prezesem ponownie został Władysław Początek, wiceprezesem Jerzy Beski, sekretarzem Antoni Ganczarski, skarbnikiem Marian Nowak.
Na samym początku opolski związek liczył zaledwie 12 osób, dziś ma 100 członków, a w ciągu całej, siedemdziesięcioletniej, historii przewinęło się przez jego szeregi przeszło 200 osób. Jubileusz jest okazją do zaprezentowania opolskiego środowiska plastycznego. Jego dorobek w ujęciu historycznym nakreśli wystawa w gmachu głównym Muzeum Śląska Opolskiego poprzez dzieła malarskie, rzeźbiarskie i graficzne artystów zmarłych oraz żyjących starszego i średniego pokolenia. Ekspozycja w Galerii MŚO przy ulicy Ozimskiej pomyślana została w swobodniejszej konwencji prezentując prace rzadko lub wcale dotąd niepokazywane, czasami zaskakujące, czasami zapomniane. Pokaz prac w siedzibie Okręgu Opolskiego ZPAP ukaże natomiast aktualną twórczość artystów zrzeszonych w Związku.
Honorowy patronat Marszałka Województwa Opolskiego
Honorowy patronat Prezydenta Miasta Opola