Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

60 lat Muzeum Czynu Powstańczego

20 czerwca 2024 Wydarzenie
W tym roku świętujemy 60-lecie otwarcia Muzeum Czynu Powstańczego, które zainaugurowano 19 lipca 1964 roku. Powstało ono z inicjatywy Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, jako hołd dla uczestników powstań śląskich i ich walki o powrót Śląska do Polski.


Muzeum znajduje się na Górze św. Anny, miejscu symbolizującym najkrwawsze zmagania zbrojne III Powstania Śląskiego w 1921 roku. Jego monograficzne zbiory, liczące prawie 2,5 tys. eksponatów, obejmują pamiątki po powstańcach, sztandary bojowe, kombatanckie oraz dokumenty z czasów powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku.

Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum i wspólnego uczczenia tej wyjątkowej rocznicy, oddając hołd bohaterom, którzy walczyli o wolność Śląska.

Jubileusz 60-lecia Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny

20 czerwca 2024 r.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

10:00 premiera wielkoformatowej gry planszowej pt. „Śląskie Serce Świętej Góry. Bitwa o Górę Świętej Anny”.

13:10 gala jubileuszowa

13:10 rozpoczęcie gali, oficjalne przywitanie uczestników uroczystości, wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości

13:20 koncert pieśni śląskich i patriotycznych w wykonaniu Wojciecha Poprawy, Joanny Kabzińskiej, Kai Kosowskiej, Agnieszki Zabrzeskiej-Weber

13:40 pokaz tańców śląskich w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Komorno”

14:00 występy laureatów Festiwalu Śląskiej i Powstańczej Piosenki

14:20 koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Wojciecha Poprawy, Joanny Kabzińskiej, Kai Kosowskiej, Agnieszki Zabrzeskiej-Weber

14:40 pokaz tańców narodowych w wykonaniu Szkoły Tańca Orian-Show

15:00 uroczysty poczęstunek


Zobacz inne aktualności

Oprowadzanie literackie: "Najpodlejszy wynalazek człowieka. Aparat fotograficzny." Jan Cybis, teksty przekorne.

„Kto jest odbiorcą mojego płótna? Nie wiem. Ja sam? Rozwiązanie zanadto platoniczne” - napisał Jan Cybis w swoich notatkach. Zapraszamy na oprowadzanie, w trakcie którego zanurzymy się w barwy i słowa artysty. Prześledzimy jego twórczy życiorys, inspiracje i fazy twórczości, a także wraz ze Słuchaczkami i Słuchaczami przeczytamy obszerne fragmenty z „Notatek malarskich”. Jaki portret artysty wyłania się z jego słów? Co sądził o Picassie, co o van Goghu, co o malarstwie abstrakcyjnym?

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.