Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

60 lat Muzeum Czynu Powstańczego

20 czerwca 2024 Wydarzenie
W tym roku świętujemy 60-lecie otwarcia Muzeum Czynu Powstańczego, które zainaugurowano 19 lipca 1964 roku. Powstało ono z inicjatywy Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, jako hołd dla uczestników powstań śląskich i ich walki o powrót Śląska do Polski.


Muzeum znajduje się na Górze św. Anny, miejscu symbolizującym najkrwawsze zmagania zbrojne III Powstania Śląskiego w 1921 roku. Jego monograficzne zbiory, liczące prawie 2,5 tys. eksponatów, obejmują pamiątki po powstańcach, sztandary bojowe, kombatanckie oraz dokumenty z czasów powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku.

Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum i wspólnego uczczenia tej wyjątkowej rocznicy, oddając hołd bohaterom, którzy walczyli o wolność Śląska.

Jubileusz 60-lecia Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny

20 czerwca 2024 r.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

10:00 premiera wielkoformatowej gry planszowej pt. „Śląskie Serce Świętej Góry. Bitwa o Górę Świętej Anny”.

13:10 gala jubileuszowa

13:10 rozpoczęcie gali, oficjalne przywitanie uczestników uroczystości, wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości

13:20 koncert pieśni śląskich i patriotycznych w wykonaniu Wojciecha Poprawy, Joanny Kabzińskiej, Kai Kosowskiej, Agnieszki Zabrzeskiej-Weber

13:40 pokaz tańców śląskich w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Komorno”

14:00 występy laureatów Festiwalu Śląskiej i Powstańczej Piosenki

14:20 koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Wojciecha Poprawy, Joanny Kabzińskiej, Kai Kosowskiej, Agnieszki Zabrzeskiej-Weber

14:40 pokaz tańców narodowych w wykonaniu Szkoły Tańca Orian-Show

15:00 uroczysty poczęstunek


Zobacz inne aktualności

Rodzinne poszukiwanie skarbów. Pożegnanie wakacji w muzeum

Zapraszamy na niezapomnianą rodzinną przygodę! W ostatnią sobotę sierpnia Muzeum Śląska Opolskiego organizuje w ramach zakończenia wakacji, grę terenową „Rodzinne poszukiwanie skarbów". To wyjątkowa okazja, aby wyruszyć w fascynującą podróż pełną zagadek, szyfrów i historycznych ciekawostek. Po zakończeniu gry terenowej zachęcamy do udziału w twórczych warsztatach, które będą doskonałą okazją do rozwinięcia kreatywności.

Zobacz

„Kwiaty” Jana Cybisa. Prezentacja nowego obrazu zakupionego do kolekcji Muzeum Śląska Opolskiego.

Jedna z dwóch zakupionych w lipcu tego roku prac Jana Cybisa – obraz „Kwiaty” – zostanie udostępniona publiczności w czwartek, 22 sierpnia 2024 r. Obraz wzbogaci stałą wystawę malarstwa artysty, prezentowaną w Galerii przy ul. Ozimskiej 10. Środki na zakup dzieł pozyskane zostały z programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów oraz ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.