Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

100. Rocznica III Powstania Śląskiego – banknot okolicznościowy

10 maja 2021 Ogłoszenie
Już od 11 kwietnia 2021 będą dostępne w sprzedaży banknoty okolicznościowe, wydane z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego.

Banknot okolicznościowy z okazji setnej rocznicy trzeciego powstania śląskiego

banknot okolicznościowy wydany z okazji setnej rocznicy trzeciego powstania śląskiegoNa awersie banknotu przedstawiono cztery motywy wiążące się z powstaniem. Pierwszym z nich jest wizerunek pomnika Czynu Powstańczego Xawerego Dunikowskiego w Górze św. Anny (przy pomniku odbywają się państwowe uroczystości patriotyczne pamięci poległych w powstaniach śląskich). Drugim motywem jest budynek Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny, placówki będącej oddziałem Muzeum Śląska Opolskiego. Od 1980 roku siedzibę Muzeum Czynu Powstańczego stanowi były Dom Polski w którym przed wojną, w latach 1937-1939,  Związek Polaków w Niemczech organizował szkolenia, zjazdy, kursy i obozy dla członków polskich organizacji – przedstawienie Domu Polskiego także znalazło się na banknocie. Czwartym motywem na awersie jest portret charyzmatycznego wodza-dyktatora powstania – Wojciecha Korfantego.
Rewersy banknotów kolekcjonerskich z serii 0 Euro (emitentami są różne instytucje, przeważnie muzealne) są jednakowe i przedstawiają kilka znanych budowli europejskich.

Zafoliowane banknoty wraz z broszurą informacyjną będą sprzedawane w cenie 20 zł za sztukę.  Dostępne będą od dnia 11  kwietnia 2021 r.

Banknoty można będzie zakupić w kasie głównej Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu (Mały Rynek 7) oraz w kasie Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny (ul. Leśnicka 28) w godzinach otwarcia Muzeum, jednakże, w związku trwającym stanem epidemiologicznym i wiążącym się z tym czasowym zamknięciem instytucji kultury, zakupu będzie można także dokonać poprzez zgłoszenie mailowe na adres: ebilety@muzeum.opole.pl


Banknoty będą także sprzedawane poprzez platformę sprzedaży elektronicznej:
www.esouvenir.pl


Emitentem Banknotu pamiątkowego O Euro, wydanego z okazji 100. rocznicy III powstania śląskiego, jest Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.

Zobacz inne aktualności

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

Zobacz

"Jan Cybis. Artysta i człowiek" - lekcja muzealna, oferta dla grup szkolnych

Czy wiecie jacy artyści tworzyli, pochodzą z naszego województwa? Czy Muzeum przechowuje ich dzieła? Jak im się żyło? Czy żyli tylko dla sztuki? Czy mieli jakieś inne pasje? Zapraszamy na lekcję poświęconą Janowi Cybisowi (1897-1972), jednemu z najważniejszych polskich artystów XX wieku, który urodził się we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Wypełni ją opowieść o życiu i twórczości tego wielkiego malarza, którą połączymy z prezentacją multimedialną oraz zwiedzaniem stałej wystawy jego prac. Poznamy rodzinę artysty, ciekawostki z jego życia, a także zapoznamy się z różnorodną tematyką jego obrazów (portret, pejzaż, akt, martwa natura).

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.