Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Oprowadzania tematyczne dla Seniorów w ramach cyklu "Wszystkie drogi prowadzą do... Muzeum": "Porcelanowe cuda"

1 maja 2023 Wydarzenie
Drodzy Seniorzy zapraszamy na kolejne, czwartkowe oprowadzanie tematyczne. Wiecie już, że ul. Św. Wojciecha doprowadzi Was do Muzeum Śląska Opolskiego, w którym znajdziecie najpiękniejsze skarby regionu. W maju postanowiliśmy zatrzymać się na chwilę w głównym gmachu, aby zaprezentować Wam "Porcelanowe cuda".

Porcelanow Barokowa dama (Porcelana to rodzaj białej, szkliwionej ceramiki, która charakteryzuje się nieskazitelnym białym kolorem oraz delikatną fakturą. Głównym składnikiem porcelany jest glinka kaolinowa, jednakże w procesie produkcji porcelany często używa się także innych surowców, takich jak skalenie i kwarc.

Historia porcelany sięga starożytnych Chin, gdzie była znana od co najmniej VII wieku. Arabski podróżnik Sulejman pisał tak: Chińczycy posiadają bardzo delikatną glinkę, z której wytwarzają naczynia tak przezroczyste, jakby ze szkła, można zobaczyć wodę przez ścianki naczynia, chociaż jest ono wykonane z gliny. Chińczycy byli pierwsi na świecie, którzy opracowali technikę produkcji porcelany i przez wiele wieków zachowywali ją w tajemnicy. Porcelana była wówczas uważana za jedno z najcenniejszych dóbr i była dostępna tylko dla najbogatszych. Docierała na dwory królewskie i do pałaców bogatych rodów. Cena przekraczała cenę srebra - zdarzało się, że wartość serwisu sięgała kilku wsi.

Marco Polo w swoich sprawozdaniach z podróży, poświęcił wiele uwagi temu nowemu materiałowi. Tę substancję z której na Dalekim Wschodzie produkowano różne przedmioty użytkowy, nazywał zdjęcie sali wystawienniczej w muzeum, Ceramika górnośląskaporcellana, co stanowiło właściwie włoskie określenie pewnego gatunku ślimaka morskiego, którego muszla była bardzo podobna do chińskich wyrobów z porcelany.

W Europie produkcja porcelany zaczęła się w XVIII wieku, kiedy to niemiecki chemik Johann Friedrich Böttger odkrył sposób produkcji porcelany w miejscowości Meissen. Od tego momentu porcelana stała się popularnym materiałem w produkcji wyrobów dekoracyjnych oraz naczyń, a produkcja porcelany rozprzestrzeniła się na cały świat.
W dzisiejszych czasach porcelana jest wciąż bardzo popularnym materiałem w produkcji wyrobów dekoracyjnych, naczyń stołowych, biżuterii i innych produktów.

Zapraszamy do udziału w spotkaniu Porcelanowe cuda w trakcie którego pani przewodnik przybliży Państwu, oczywiście przy filiżance herbaty, historię porcelany oraz oprowadzi po naszej niepowtarzalnej wystawie Ceramika górnośląska.

Przewodnik: Stanisława Lamprycht, wieloletni pracownik Muzeum Śląska Opolskiego, historyk

Udział i zapisy:
Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Obowiązują jednak zapisy – liczba uczestników jest ograniczona maksymalnie 25 osób.

Prosimy o zgłaszanie chęci udziału Koordynatorowi projektu: Agnieszka Błażuk-Dworakowska, tel. 77 443 17 57; 663 141 839 lub e-mail: promocja@muzeum.opole.pl

Dnia: 3.05.2023 (ŚRODA) rezerwacja telefoniczna w Kasie muzeum: 77 443 17 54 W GODZ. 12:00 - 16:50

Harmonogram wydarzeń:

Już za nami 6.04.2023 roku, godz. 10:00.

"Spacer historyczny po ul. Św. Wojciech"fotografia ze zbiorów Muzeum, widok na ulice Św. Wojciecha

4.05.2023 roku, godz. 10:00 (brak wolnych miejsc) ; 14:00
"Porcelanowe cuda"
Wkrótce 1.06.2023 roku, godz. 10:00
Niezwykłe spotkanie z muzealnym przyrodnikiem. Spacer w terenie.



    



    




Zobacz inne aktualności

Spotkanie ze specjalistą: dr hab. prof. UWR Jan Kotusz, biolog, dyrektor Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego

Zapraszamy Państwa na spotkanie z dr. hab. prof. UWR Janem Kotuszem polskim biologiem, specjalistą w zakresie ichtiologii oraz dyrektorem Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor jest autorem i współautorem dwóch monografii, a także ponad osiemdziesięciu artykułów naukowych i rozdziałów w książkach dotyczących różnych aspektów biologii i ekologii ryb. Termin: 18.04.2024, godz. 17:00, Główny gmach MŚO.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.