Oprowadzania tematyczne dla Seniorów w ramach cyklu "Wszystkie drogi prowadzą do... Muzeum": "Porcelanowe cuda"
1 maja
2023
Wydarzenie
Drodzy Seniorzy zapraszamy na kolejne, czwartkowe oprowadzanie tematyczne. Wiecie już, że ul. Św. Wojciecha doprowadzi Was do Muzeum Śląska Opolskiego, w którym znajdziecie najpiękniejsze skarby regionu. W maju postanowiliśmy zatrzymać się na chwilę w głównym gmachu, aby zaprezentować Wam "Porcelanowe cuda".
Porcelana to rodzaj białej, szkliwionej ceramiki, która charakteryzuje się nieskazitelnym białym kolorem oraz delikatną fakturą. Głównym składnikiem porcelany jest glinka kaolinowa, jednakże w procesie produkcji porcelany często używa się także innych surowców, takich jak skalenie i kwarc.
Historia porcelany sięga starożytnych Chin, gdzie była znana od co najmniej VII wieku. Arabski podróżnik Sulejman pisał tak: Chińczycy posiadają bardzo delikatną glinkę, z której wytwarzają naczynia tak przezroczyste, jakby ze szkła, można zobaczyć wodę przez ścianki naczynia, chociaż jest ono wykonane z gliny. Chińczycy byli pierwsi na świecie, którzy opracowali technikę produkcji porcelany i przez wiele wieków zachowywali ją w tajemnicy. Porcelana była wówczas uważana za jedno z najcenniejszych dóbr i była dostępna tylko dla najbogatszych. Docierała na dwory królewskie i do pałaców bogatych rodów. Cena przekraczała cenę srebra - zdarzało się, że wartość serwisu sięgała kilku wsi.
Marco Polo w swoich sprawozdaniach z podróży, poświęcił wiele uwagi temu nowemu materiałowi. Tę substancję z której na Dalekim Wschodzie produkowano różne przedmioty użytkowy, nazywał porcellana, co stanowiło właściwie włoskie określenie pewnego gatunku ślimaka morskiego, którego muszla była bardzo podobna do chińskich wyrobów z porcelany.
W Europie produkcja porcelany zaczęła się w XVIII wieku, kiedy to niemiecki chemik Johann Friedrich Böttger odkrył sposób produkcji porcelany w miejscowości Meissen. Od tego momentu porcelana stała się popularnym materiałem w produkcji wyrobów dekoracyjnych oraz naczyń, a produkcja porcelany rozprzestrzeniła się na cały świat.
W dzisiejszych czasach porcelana jest wciąż bardzo popularnym materiałem w produkcji wyrobów dekoracyjnych, naczyń stołowych, biżuterii i innych produktów.
Zapraszamy do udziału w spotkaniu Porcelanowe cuda w trakcie którego pani przewodnik przybliży Państwu, oczywiście przy filiżance herbaty, historię porcelany oraz oprowadzi po naszej niepowtarzalnej wystawie Ceramika górnośląska.
Przewodnik: Stanisława Lamprycht, wieloletni pracownik Muzeum Śląska Opolskiego, historyk
Udział i zapisy:
Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Obowiązują jednak zapisy – liczba uczestników jest ograniczona maksymalnie 25 osób.
Prosimy o zgłaszanie chęci udziału Koordynatorowi projektu: Agnieszka Błażuk-Dworakowska, tel. 77 443 17 57; 663 141 839 lub e-mail: promocja@muzeum.opole.pl
Dnia: 3.05.2023 (ŚRODA) rezerwacja telefoniczna w Kasie muzeum: 77 443 17 54 W GODZ. 12:00 - 16:50
Harmonogram wydarzeń:
Już za nami 6.04.2023 roku, godz. 10:00.
| "Spacer historyczny po ul. Św. Wojciech"
|
4.05.2023 roku, godz. 10:00 (brak wolnych miejsc) ; 14:00
| "Porcelanowe cuda"
|
Wkrótce 1.06.2023 roku, godz. 10:00
| Niezwykłe spotkanie z muzealnym przyrodnikiem. Spacer w terenie.
|