Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Oferta edukacyjna dla grup przedzkolnych i szkolnych. Święta Bożego Narodzenia na Śląsku Opolskim.

1 grudnia 2023 Zajęcia dla grup Opole
Zapraszamy grupy przedszkolne i szkolne na podróż po tradycjach Bożonarodzeniowych na Śląsku Opolskim! Nasza oferta edukacyjna to świąteczne zajęcia teoretyczno-warsztatowe, które połączą naukę z kreatywnym tworzeniem. Podczas tych zajęć uczestnicy odkryją bogactwo i piękno śląskich tradycji świątecznych oraz będą mieli okazję stworzyć własne ozdoby świąteczne, wykorzystując techniki mieszane.

Część teoretyczna:
•    Wprowadzenie do Świąt Bożego Narodzenia na Śląsku Opolskim: Dowiemy się czym charakteryzują się Święta Bożego Narodzenia w tym regionie. Poznamy tradycje, obrzędy i zwyczaje świąteczne Śląska Opolskiego.
•    Rozmowa o śląskich tradycjach świątecznych: Omówimy najważniejsze elementy świątecznych tradycji na Śląsku Opolskim. Będziemy rozmawiać o potrawach, postaciach, legendach i zwyczajach związanych z Bożym Narodzeniem.

Część warsztatowa:
•    Tworzenie ozdób świątecznych: Po zapoznaniu się z tradycjami, przystąpimy do tworzenia własnych ozdób świątecznych. Uczestnicy zajęć wykorzystując różne techniki plastyczne takie jak: malowanie, łączenie gotowych elementów z malowanymi, klejenie, tapowanie czy decoupage, tworzyć będą własne,  ozdoby inspirowane tradycjami śląskimi.

Prowadzący: pracownicy Działu Edukacji Muzealnej.

Do udziału w zajęciach zapraszamy:
Do udziału w zajęciach zapraszamy:
- dzieci w wieku przedszkolnym
- uczniów klas 1-3
- uczniów klas 4 – 8
- uczniów szkół ponadpodstawowych
Materiały (zapewnia muzeum) i techniki warsztatowe zostaną dostosowane do grup wiekowych.

Miejsce: Główny gmach Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Mały Rynek 7 (wejście od kościoła „na Górce”)
Informacja dla osób niepełnosprawnych ruchowo: wejście do Głównego gmachu Muzeum od ul. Muzealnej [Kliknij i zobacz wejście]

Koszt: 20 zł/ uczestnik; nauczyciel/opiekun bezpłatnie
Czas: 60-90 min.
Termin: zajęcia prowadzone są od 28.11.2023 do 22.12.2023 (wtorek – piątek) w godz. 9:30 – 14:30

Rezerwacja terminu: Dział Edukacji Muzealnej tel. 77 44 31 761. Pytania można również kierować na adres e-mail: edukacja@muzeum.opole.pl  


Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Świąteczne podróże po Europie i twórcze spotkanie przy świątecznym stole”

Zapraszamy na grudniowe spotkanie z cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”, gdzie skupimy się na tradycjach bożonarodzeniowych w Europie. Podczas tego wydarzenia poznacie różne zwyczaje świąteczne, a także będziecie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach twórczych, podczas których wspólnie wykonamy dekoracje świąteczne.

Zobacz

Warsztaty malarstwa akwarelowego:Piękna jest sztuka malowania! Detal

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w ostatnich warsztatach, podczas których poznajemy technikę malowania farbami wodnymi. Warsztaty polecamy wszystkim, którzy chcieliby podjąć własne próby artystyczne w tej dziedzinie malarstwa. Podczas zajęć będziemy się odnosić do twórczości Jana Cybisa (1897–1972), jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, urodzonego we wsi Wróblin na Opolszczyźnie. Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada największą w Polsce kolekcję prac tego artysty, zbiór ten liczy obecnie 90 obrazów olejnych i ok. 850 prac na papierze.

Zobacz

Oprowadzanie tematyczne: „Między św. Mikołajem, a św. Łucją”

Z przyjemnością informujemy, że w ramach cyklu niedzielnych oprowadzań tematycznych w Muzeum, kolejne wydarzenie już 10.12.2013 r.! Zapraszamy Was na wyjątkowe spotkanie z historią dwóch postaci: Świętego Mikołaja i Świętej Łucji. Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemniczych zakamarków historii, które kształtują nasze spojrzenie na okres oczekiwania, nadziei i celebracji zbliżających się świąt. Czeka na Was niezapomniana opowieść i chwila refleksji.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.