Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Oferta dla grup zorganizowanych: Świąteczne zajęcia teoretyczno-warsztatowe „Jest w moim Kraju zwyczaj…” – tradycje, zwyczaje świąteczne.

9 grudnia 2022 Zajęcia dla grup Opole
Uwaga! HO! HO! Już od 22 listopada zapraszamy do Muzeum Śląska Opolskiego na świąteczne zajęcia teoretyczno-warsztatowe. Opowieść o bożonarodzeniowych zwyczajach i obrzędach połączona będzie z możliwością wykonania niepowtarzalnej dekoracji świątecznej lub autorskiego prezentu na Gwiazdkę. Do wyboru proponujemy trzy moduły warsztatowe.

plakat, oferta świąteczna, tyuł Jest w moim kraju zwyczaj, warsztaty dla grup zorganizowanych

Świąteczne zajęcia teoretyczno-warsztatowe „Jest w moim Kraju zwyczaj…” – tradycje, zwyczaje świąteczne, realizujemy w trzech blokach tematycznych:

1.    „Czarodziejski blask świątecznej bombki”
Bombka najczęściej wykonana jest ze szkła dmuchanego, jednak istotą nie jest materiał, lecz jej ozdobienie: pomalowanie lub udekorowanie innymi technikami. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Was warsztaty malowania bombek.

Podczas godzinnych zajęć uczestnicy poznają różne metody ozdabiania bombek;
- przedszkola i klasy wczesnoszkolne - materiał: bombka ze sklejki oraz zawieszka w formie    
   anioła
- szkoła podstawowa kl. VII-VII oraz szkoły ponadpodstawowe - materiał: szklane bombki.

2.    „Leć gwiazdeczko, leć!”
Gwiazda jest jednym z najpopularniejszych motywów świątecznych.
Podczas Bożego Narodzenia następuje przesilenie zimowe i najdłuższe noce w roku, w trakcie których można obserwować rozgwieżdżone niebo. To w wieczór wigilijny czekamy na pierwszą gwiazdkę.

Podczas zajęć praktycznych uczestnicy poznają kilka sposobów na ozdobienie gwiazdy - materiał - drewniana gwiazda oraz różnorodne techniki zdobienia - technika stemplowanie (dzieci przedszkolne oraz wczesnoszkolne), decoupage (szkoła podstawowa, kl. IV-VI).

3.    „Choinko, choinko świąteczną masz minkę”

Słów kilka o tradycji strojenia świątecznego  drzewka, które przywołuje prastary i znany motyw drzewa życia.

Podczas zajęć praktycznych uczestnicy przygotują dekoracje świąteczne w postaci stojaka – w formie choinki oraz wykonają ozdobną zawieszkę, technika zdobienia: akwarele (dzieci przedszkolne oraz wczesnoszkolne), decoupage (szkoła podstawowa, kl. IV-VI).

Materiały zapewnia Muzeum, wykonaną prace uczestnicy zabierają ze sobą.


Miejsce:  Główny gmach MŚO, Mały Rynek 7, Opole

Terminy do uzgodnienia, czas trwania zajęć: do 60 min. Zajęcia realizowane od 22.11.2022 do 22.12.2022

Rezerwacja telefoniczna: Dział Edukacji Muzealnej, pon. do pt. godz. 7.30 do 15.00, tel. 77 44 31 761; lub e-mail: edukacja@muzeum.opole.pl

Koszt udziału w zajęciach: 20 zł od osoby (opiekunowie grup wstęp nieodpłatny)Bądź na bieżąco z nasza oferta, dopisz się do newslettera:


Obserwuj nas na Facebooku:

Jesteśmy też na Instagramie: 

Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Daj kurze grzędę… ”

Już 23.03.2024 z radością zapraszamy dzieci w wieku 5+ na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”! W tym przyjaznym i inspirującym środowisku nie tylko odkrywamy tajemnice sztuki, ale również zgłębiamy historię naszego regionu poprzez eksplorację zbiorów muzealnych. Razem spędzamy czas kreatywnie, rozwijając naszą wyobraźnię i umiejętności, inspirując się bogatym dziedzictwem kulturowym naszego regionu.

Zobacz

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Wiosenne dekorowanie parapetów ”

Zapraszamy na „Sobotnie pogotowie twórcze” i „Wiosenne dekorowanie parapetów”! Początek marca to doskonały moment na odświeżenie wnętrz i stworzenie atmosfery gotowej na nadejście wiosny, dzięki własnoręcznie wykonanym dekoracjom. Już teraz możemy zacząć przygotowania, aby nasze wnętrza emanowały świeżością i kolorami wiosennymi.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.