Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Oferta dla grup zorganizowanych: Świąteczne zajęcia teoretyczno-warsztatowe „Jest w moim Kraju zwyczaj…” – tradycje, zwyczaje świąteczne.

9 grudnia 2022 Zajęcia dla grup Opole
Uwaga! HO! HO! Już od 22 listopada zapraszamy do Muzeum Śląska Opolskiego na świąteczne zajęcia teoretyczno-warsztatowe. Opowieść o bożonarodzeniowych zwyczajach i obrzędach połączona będzie z możliwością wykonania niepowtarzalnej dekoracji świątecznej lub autorskiego prezentu na Gwiazdkę. Do wyboru proponujemy trzy moduły warsztatowe.

plakat, oferta świąteczna, tyuł Jest w moim kraju zwyczaj, warsztaty dla grup zorganizowanych

Świąteczne zajęcia teoretyczno-warsztatowe „Jest w moim Kraju zwyczaj…” – tradycje, zwyczaje świąteczne, realizujemy w trzech blokach tematycznych:

1.    „Czarodziejski blask świątecznej bombki”
Bombka najczęściej wykonana jest ze szkła dmuchanego, jednak istotą nie jest materiał, lecz jej ozdobienie: pomalowanie lub udekorowanie innymi technikami. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Was warsztaty malowania bombek.

Podczas godzinnych zajęć uczestnicy poznają różne metody ozdabiania bombek;
- przedszkola i klasy wczesnoszkolne - materiał: bombka ze sklejki oraz zawieszka w formie    
   anioła
- szkoła podstawowa kl. VII-VII oraz szkoły ponadpodstawowe - materiał: szklane bombki.

2.    „Leć gwiazdeczko, leć!”
Gwiazda jest jednym z najpopularniejszych motywów świątecznych.
Podczas Bożego Narodzenia następuje przesilenie zimowe i najdłuższe noce w roku, w trakcie których można obserwować rozgwieżdżone niebo. To w wieczór wigilijny czekamy na pierwszą gwiazdkę.

Podczas zajęć praktycznych uczestnicy poznają kilka sposobów na ozdobienie gwiazdy - materiał - drewniana gwiazda oraz różnorodne techniki zdobienia - technika stemplowanie (dzieci przedszkolne oraz wczesnoszkolne), decoupage (szkoła podstawowa, kl. IV-VI).

3.    „Choinko, choinko świąteczną masz minkę”

Słów kilka o tradycji strojenia świątecznego  drzewka, które przywołuje prastary i znany motyw drzewa życia.

Podczas zajęć praktycznych uczestnicy przygotują dekoracje świąteczne w postaci stojaka – w formie choinki oraz wykonają ozdobną zawieszkę, technika zdobienia: akwarele (dzieci przedszkolne oraz wczesnoszkolne), decoupage (szkoła podstawowa, kl. IV-VI).

Materiały zapewnia Muzeum, wykonaną prace uczestnicy zabierają ze sobą.


Miejsce:  Główny gmach MŚO, Mały Rynek 7, Opole

Terminy do uzgodnienia, czas trwania zajęć: do 60 min. Zajęcia realizowane od 22.11.2022 do 22.12.2022

Rezerwacja telefoniczna: Dział Edukacji Muzealnej, pon. do pt. godz. 7.30 do 15.00, tel. 77 44 31 761; lub e-mail: edukacja@muzeum.opole.pl

Koszt udziału w zajęciach: 20 zł od osoby (opiekunowie grup wstęp nieodpłatny)Bądź na bieżąco z nasza oferta, dopisz się do newslettera:


Obserwuj nas na Facebooku:

Jesteśmy też na Instagramie: 

Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Węglem i ochrą – malowidła naskalne epoki kamienia ”, 15.06.2024, godz.. 12:00

Serdecznie zapraszamy na Sobotnie pogotowie twórcze: „Węglem i ochrą – malowidła naskalne epoki kamienia”. W ramach Europejski Dni Archeologii przygotowaliśmy warsztaty plastyczne, podczas których przybliżymy sztukę naskalną epoki kamienia. Dzieci będą miały okazję wykonać swoje malowidła i rysunki w podobny sposób jak dawniej robili to prehistoryczni łowcy i zbieracze.

Zobacz

Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - cykliczne oprowadzania tematyczne i warsztaty dla Seniorów - 6.06.2024

Zapraszamy na ostatnie przed przerwą wakacyjną wydarzenie z cyklu „Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - oprowadzania, warsztaty dla Seniorów". Spotkanie odbędzie się 6 czerwca i będzie składało się z dwóch części: Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Mazura”. Warsztat twórczy „Sztuka przestrzeni: drewno, kwiaty, inspiracja”. Liczba miejsc na część warsztatową ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne do 2.06.2024. Udział bezpłatny.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.