Zakup kolekcji ceramiki i szkła zaprojektowanych przez Erykę Trzewik-Drost i Jana Sylwestra Drosta

 

Z wielką przyjemnością informujemy o dokonaniu przez Muzeum Śląska Opolskiego zakupu kolekcji obiektów zaprojektowanych przez wybitnych projektantów pochodzących ze Śląska Opolskiego i mieszkających obecnie w Pokoju – Erykę Trzewik-Drost i Jana Sylwestra Drosta.

W zespole tym znalazło się 25 pozycji spisu obejmującego pojedyncze obiekty lub zestawy projektowane przez Jana Sylwestra Drosta i 31 pozycji dokumentujących twórczość Eryki Trzewik-Drost – łącznie 121 jednostkowych egzemplarzy. Są to: projekty naczyń i rzeźby kameralnej przygotowane dla Zakładów Porcelany w Bogucicach, projekty naczyń i rzeźby kameralnej przygotowane dla Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej, projekty szkieł dekoracyjnych dla Huty Szkła „Staszic” oraz dzieła unikatowe.

Zakup ten był możliwy dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

Dofinansowano z budżetu Województwa Opolskiego