Mistrzowie polskiego szkła użytkowego
Złota era lat 60. i 70. XX wieku

w programie spotkanie z panią dr Barbarą Banaś (Muzeum Narodowe we Wrocławiu)

Wakacyjne wtorki

Zapraszamy dzieci na wtorkowe warsztaty wakacyjne

Światło na obraz

Lipcowe spotkanie już 6 w sobotę! Będziemy omawiać obraz Śmierć Wandy autorstwa Maksymiliana Piotrowskiego. Zapraszamy o 16.00

Oferta kulturalna
- Lipiec / Sierpień2019

Wystawa Przyrodnicza
Ptaki i ssaki siedlisk wodnych Śląska

Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny 6 czerwca 2019 r.

Niecodzienna okazja w Muzeum

Muzeum Śląska Opolskiego oferuje możliwość zakupu talerza Rotor autorstwa Jana Sylwestra Drosta. Kliknij po więcej informacji.

Zapraszamy na nową ekspozycję: "Tajemnica kamienicy przy ulicy Krawieckiej 13 w Opolu"

ZWIEDZANIE WYSTAWY MOŻLIWE JEST JEDYNIE POD OPIEKĄ PRACOWNIKA MUZEUM.

ZAPRASZAMY DO GALERII MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO PO REMONCIE

zaprasza na wystawę

Zofia Rydet

Dokumentacje
Architektura 1963-1974

Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu,
15 maja 2019 – 13 października 2019
wstęp wolny

w programie spotkanie z Marią Sokół-Augustyńską i Zofią Augustyńską-Martyniak – krewnymi Artystki, założycielkami  Fundacji im. Zofii Rydet

kurator wystawy:

Magdalena Żmudzinska-Nowak (Wydział Architektury Politechniki Śląskiej)

konsultacje merytoryczne:

Zofia Augustynska-Martyniak, Maria Sokół-Augustynska (Fundacja im. Zofii Rydet)

współorganizatorzy wystawy:

Fundacja  im. Zofii Rydet

Wydział Architektury Politechniki Śląskiej

Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej

Wystawa prezentuje wybór fotografii dokumentalnych z bogatego zbioru prac wykonanych przez Zofię Rydet w okresie jej pracy dydaktycznej w ówczesnej  Katedrze Architektury Przemysłowej Wydziału Budownictwa Przemysłowego i Ogólnego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Wspólnym mianownikiem prac jest ukazanie portretu środowiska akademickiego związanego z kierunkiem architektonicznym.

Ekspozycji towarzyszyć będzie prezentacja zestawu zdjęć z Opola wykonanych prze Zofię Rydet.

Wszystkie prezentowane fotografie są fragmentem archiwum Artystki liczącego około 30 000 pozycji, w dużej części zachowanego tylko w negatywach. Od 2016 roku Fundacja im. Zofii Rydet pracuje nad ich digitalizacja i stopniowo udostępnia na stronie www.zofiarydet.com.

Zofia Rydet (*1911, Stanisławów – +1997, Gliwice)

Jedna z najwybitniejszych postaci polskiej fotografii, członkini ZPAF, autorka cykli fotograficznych, w których koncentrowała uwagę na człowieku. Jej największym dziełem pozostaje monumentalny cykl Zapis socjologiczny.

.