ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ JAK CYBIS?

Odniesienia do twórczości Jana Cybisa w praktyce współczesnych polskich malarzy: Roman Dziadkiewicz, Bartosz Kokosiński, Robert Maciejuk

ZAPRASZAMY DO GALERII MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO PO REMONCIE

NAGRODY MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO DLA MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIGO

Bezpłatny informator o Kamienicy czynszowej

Szanowni Państwo informujemy, że w Muzeum Śląska Opolskiego dostępny jest "Informator o Kamienicy czynszowej przy ulicy św. Wojciecha 9 w Opolu".

Plebiscyt
ZŁOTA DZIESIĄTKA POWOJENNEJ ARCHITEKTURY OPOLA
1945-2018

Z przyjemnością informujemy, że rozstrzygnęliśmy plebiscyt „Złota Dziesiątka Powojennej Architektury Opola 1945-2018″.

Wyniki są na razie tajemnicą

Ujawnimy je w najbliższy piątek, 29 czerwca 2018 r. o godzinie 19:00 podczas Nocy Kultury.

Wówczas na  tarasie Muzeum Śląska Opolskiego ogłosimy skład zwycięskiej „Złotej Dziesiątki Powojennej Architektury Opola 1945-2018”.
Obiekty zaprezentowane zostaną na wystawie planszowej, obok której pokażemy analogiczną „Złotą Dziesiątkę Architektury Katowic 2. połowy XX w.”

Przewidujemy pokazanie tych wystawa na tarasie, jednak w przypadku bardzo niesprzyjającej pogody zaprezentujemy je w pomieszczeniu wystaw czasowych, a sama prezentacja odbędzie się wtedy w sali odczytowej na parterze.

Będzie z nami Iga Herok-Turska (Biblioteka Śląska), organizatorka plebiscytu katowickiego i współredaktorka pierwszego tomu serii monograficznej realizowanej przez Bibliotekę Śląską pt. „Reflektory. Interdyscyplinarne spojrzenie na dziedzictwo architektury Górnego Śląska 2. połowy XX wieku” , którą to książkę również chcemy Państwu zaprezentować. Udział w spotkaniu zapowiedzieli też  pracownicy Politechniki Śląskiej zawodowo zajmujący się historia architektury: dr hab. Magdalena Żmudzińska-Nowak (także współautorka „Reflektorów”) i dr Ryszard Nakonieczny (jeden z pomysłodawców katowickiego plebiscytu).

Wcześniej, też piątek 29.06.2018, o godz. 14.00 w klubie muzycznym Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera, podczas konferencji zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Architektury, będzie można wysłuchać wykładu wybitnej badaczki sztuki śląskiej, inicjatorki naszego plebiscytu i jednej z autorek „Reflektorów” – profesor Ewy Chojeckiej, zatytułowanego „Architektura nie jest polityczną kalką. Rozważania nad sztuką budowania 2. połowy XX wieku w regionie górnośląskim”.

Serdecznie zapraszamy (niezależnie od pogody, choć liczymy na słońce).

• Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
  • Urząd Miasta Opola