Oferta kulturalna Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu na miesiąc lipiec-sierpień 2018

Bezpłatny informator o Kamienicy czynszowej

Szanowni Państwo informujemy, że w Muzeum Śląska Opolskiego dostępny jest "Informator o Kamienicy czynszowej przy ulicy św. Wojciecha 9 w Opolu".

Z przyjemnością informujemy, że Muzeum Śląska Opolskiego przejmuje największy na świecie prywatny zbiór trojaków staropolskich stworzony przez opolskiego kolekcjonera Tadeusza Igera.

Tadeusz Iger, opolski stomatolog był jednym z najbardziej znanych polskich kolekcjonerów numizmatów. Wyróżniony m. in. Złotą Odznaką Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego i medalem „Za Zasługi dla Numizmatyki”, zasłynął jako twórca wspaniałej, liczącej kilka tysięcy monet kolekcji trojaków, należących do najbardziej rozpowszechnionych i najdłużej
funkcjonujących monet w dawnej Polsce.

Tadeusz Iger był także autorem obszernego „Katalogu trojaków polskich”, wydanego w Warszawie w 2008 roku. Tadeusz Iger zmarł nagle 6 marca 2010 r. Pragnął, by po jego śmierci zbiór numizmatów został przekazany do Muzeum Śląska Opolskiego i pozostał w mieście, w którym mieszkał i pracował od 1946 r. Pozyskanie tej pięknej kolekcji sprawiło reaktywowanie działalności Gabinetu Numizmatycznego w Muzeum Śląska Opolskiego, który otrzyma imię Tadeusza Igera.

Tadeusz Iger (1914-2010)

Zapraszamy do zwiedzania ekspozycji