Pieniądz w Opolu

Zapraszamy na wystawę o działalności mennicy opolskiej, istniejącej w mieście od 1226 roku, a funkcjonującej z przerwami przez blisko pięć wieków (aż do 1705 r.)

6 ścian – sześcian. Psychologia przestrzeni

Trójwymiarowe grafiki komputerowe, grafiki warsztatowe oraz rysunek, w których Adrian Schichta mierzy się z zagadnieniem głębi i przestrzeni. (Z prawej: Rysunek X, grafika komputerowa, Adrian Schichta)

Pana‑TERENiowe obrazy

Malarstwo Tomasza Terenia. "Jedynym dowodem na istnienie „naiwnych” jesteśmy my sami, odbiorcy tej sztuki."

2017 - ROK JANA CYBISA W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM

Wybitny polski malarz, urodzony we Wróblinie koło Głogówka na Opolszczyźnie.

2017 - ROKIEM ALFONSA ZGRZEBNIOKA

Sejmik Województwa Opolskiego ogłosił rok 2017 Rokiem Alfonsa Zgrzebnioka. Animatorem tych obchodów jest Muzeum Śląska Opolskiego. W 80. rocznicę śmierci Alfonsa Zgrzebnioka ps. Rakoczy 31 stycznia 2017 r. na posiedzeniu Sejmiku Województwa Opolskiego nastąpi uroczysta inauguracja obchodów.

zaprasza na

X NOC MUZEÓW W OPOLU

„Na tropie historii Opola”

sobota, 20 maja 2017 roku

Gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Mały Rynek 7, wejście od ul. Muzealnej

Program:

• godz. 14.00 – rozpoczęcie gry miejskiej „Historia pewnej karczmy”, sala  audiowizualna, parter budynku głównego, Stowarzyszenie Teatr Tańca i Ruchu z Ogniem „Mantikora”
  • godz. 18.00  – uroczyste rozpoczęcie programu X Nocy Muzeów w Muzeum Śląska Opolskiego, sala odczytowa, parter budynku głównego
  • godz. 18.15 – prelekcja „Spacer z herbem Opola” Urszula Zajączkowska, sala odczytowa
  • godz. 19.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Pieniądz w Opolu”
  • godz. 20.00 – koncert zespołu, sala odczytowa
  • godz. 20.00 – oficjalne zakończenie gry miejskiej, sala audiowizualna
  • godz. 21.45 – „Gdy Opole było polem” –  spektakl ogniowy w wykonaniu Stowarzyszenia Teatr Tańca i Ruchu z Ogniem „Mantikora”,  schody przed wejściem głównym do kościoła „Na Górce” – zmiana: boisko przy Technikum Mechanicznym, wejście od ul. Osmańczyka

Zabawy i warsztaty dla dzieci:

• 18.00 – 20.00 – gry i zabawy „Opolski Zamek Piastowski z klocków”
  • godz. 18.00 i godz. 19.00 – warsztaty plastyczne „Skrzynka na skarby”*
  • godz. 18.00 i godz. 19.00 – warsztaty plastyczne „Patatajka – dawna zabawka – konik na patyku”*
  • 18.00 – 20.00 – „AniMani” – animacje czasu wolnego z zadaniami logicznymi i kreatywnymi, muzealny taras
  • 21.00 – Kamishibai – teatrzyk obrazkowy o historii Opola – sala audiowizualna

*na warsztaty wstęp 1 zł od osoby – wejściówki do nabycia w kasie głównej od godz. 17.30

Kamienica czynszowa, ul. Św. Wojciecha 9

• 18.00 – 24.00 – zabawa „Szukaj intruza”: Znajdź na wystawach, w przynajmniej trzech spośród wszystkich biorących udział w imprezie  instytucji, obiekt odbiegający do charakteru danej ekspozycji. Fakt odnalezienia intruza zgłoś pracownikowi instytucji, który potwierdzi go pieczątką na ulotce. Na pierwsze 100 osób, które zbiorą po trzy pieczątki, czekają upominki!

Grupa Rekonstrukcji Historycznych –WIWERN:

Plac przed schodami  – zmiana: boisko przy Technikum Mechanicznym, wejście od ul. Osmańczyka:
-pokazy walk
-prezentacje Dawnych Europejskich Sztuk Walki
-walki na bezpieczne miecze

Główne wejście:
-wystawa uzbrojenia
-stanowisko wczesnośredniowieczne

Sala wystawowa na I piętrze:
-bicie monet
-gry średniowieczne
-kolorowanki historyczne