.

„Z biegiem rzeki. Dzieje Żydów nad Odrą”

W związku z tymczasowym odwołaniem wydarzeń w Muzeum Śląska Opolskiego, informujemy, że zaplanowany na
5 listopada o godz. 18.00, wykład dr. Maciej Borkowskiego „Dziedzictwo kulturowe Żydów opolskich” odbędzie się tylko online.

Wykład towarzyszy otwarciu wystawy „Z biegiem rzeki. Dzieje Żydów nad Odrą”, poświęconej wybranym aspektom historii Żydów po obu stronach Odry. Więcej informacji znajdą Państwo w wydarzeniu utworzonym na naszej stronie na Facebooku.
Wystawę można zwiedzać do końca roku. Serdecznie zapraszamy do odkrywania polsko-niemiecko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego regionu.

Wiecie, że Żydzi byli obecni w Opolu już od Średniowiecza? Zamieszkiwali wówczas ulicę „Jugendgasse”, dziś ul. Św. Wojciecha. A w obecnej siedzibie TVP3 Opole, przy ulicy Szpitalnej 1, mieściła się niegdyś synagoga.
O obecności Żydów w Opolu i lokalnym dziedzictwie, opowie już 5 listopada o godz. 18.00 dr Maciej Borkowski, historyk, autor m.in. książek „Gmina żydowska w Opolu w latach 1812-1944” i „Opole przełomu XIX i XX wieku”.
Wykład towarzyszy otwarciu wystawy „Z biegiem rzeki. Dzieje Żydów nad Odrą”, poświęconej wybranym aspektom historii Żydów po obu stronach Odry i zachęcającej do odkrywania polsko-niemiecko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego regionu.
Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego do końca roku.

Wystawa „Z biegiem rzeki. Dzieje Żydów nad Odrą” została zrealizowana przez Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej (Deutsches Kulturforum östliches Europa, DKF). Organizatorem wystawy w Opolu jest ifa e.V. (Institut für Auslandsbeziehungen).