"Opolski Rocznik Muzealny" XXII

W kasie w gmachu głównym dostępny najnowszy tom periodyku - zapraszamy do lektury artykułów o naszych zbiorach, wystawach i muzealnych wydarzeniach!

2017 - ROK JANA CYBISA W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM

Wybitny polski malarz, urodzony we Wróblinie koło Głogówka na Opolszczyźnie.

2017 - ROKIEM ALFONSA ZGRZEBNIOKA

Sejmik Województwa Opolskiego ogłosił rok 2017 Rokiem Alfonsa Zgrzebnioka. Animatorem tych obchodów jest Muzeum Śląska Opolskiego. W 80. rocznicę śmierci Alfonsa Zgrzebnioka ps. Rakoczy 31 stycznia 2017 r. na posiedzeniu Sejmiku Województwa Opolskiego nastąpi uroczysta inauguracja obchodów.

Cecylia poznaje ważek zwyczaje

Publikacja popularnonaukowa wydana w postaci komiksu z myślą o najmłodszych mieszkańcach województwa opolskiego. W ciekawy, zabawny, a co najważniejsze zrozumiały sposób przekazuje sporą dawkę rzetelnej wiedzy i fascynujących faktów z życia ważek.

"Sztuka na peryferiach"

Publikacja dr Joanny Filipczyk "Sztuka na peryferiach. Opolskie środowisko plastyczne w latach 1945-1983" dostępna w wersji elektronicznej.

Z notatnika przyrodnika - muzealnika

Dział Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na blog: http://dzialprzyrody.blogspot.com/

Logotypy BIO plus UMWO plus MSO

Marszałek Województwa Opolskiego
Andrzej Buła
Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego
Urszula Zajączkowska
mają zaszczyt zaprosić
na wernisaż wystawy

Ważki – zabójcy dwóch środowisk

20 kwietnia 2017 r., godz. 12.00
Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu,
Mały Rynek 7, wejście od ul. Muzealnej

w programie:

• koncert zespołu kameralnego Filharmonii Opolskiej
  • wykład „Sekretne życie ważek” (Michał Wolny, Piotr Zabłocki)
  • promocja komiksu dla dzieci i młodzieży „Cecylia poznaje ważek zwyczaje” (scenariusz – Michał Wolny, Piotr Zabłocki, rysunki – Sławomir Kiełbus)

Wystawa obejmuje 139 wielkoformatowych fotografii ukazujących piękno i różnorodność świata ważek. Opatrzone ciekawym komentarzem zdjęcia przedstawiają najistotniejsze aspekty biologii i ekologii do tej grupy owadów, jak chociażby: przystosowania larw do życia w wodzie i postaci dojrzałych na lądzie oraz obu tych form do drapieżnego trybu życia. Wśród poruszanej tematyki nie brakuje też zagadnień dotyczących fascynującego zjawiska metamorfozy, dymorfizmu płciowego czy unikatowych w świecie owadów zachowań rozrodczych.

Koncepcja, scenariusz i projekt graficzny:
Michał Wolny,
Piotr Zabłocki

Fotografie:
Michał Wolny,
Piotr Zabłocki,
Dariusz Adamkiewicz,
Krzysztof Jan Sapieha,
Andrzej Kucharski

wstęp na wystawę jest bezpłatny

patronat medialny:

patronat