KOLEKCJA KART POCZTOWYCH Z LAT 1897-1945

W lipcu br. Muzeum Śląska Opolskiego stało się właścicielem niezwykłej kolekcji kart pocztowych z przedwojennego Opola, dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Województwa Opolskiego.

Pana‑TERENiowe obrazy

Malarstwo Tomasza Terenia. "Jedynym dowodem na istnienie „naiwnych” jesteśmy my sami, odbiorcy tej sztuki."

2017 - ROK JANA CYBISA W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM

Wybitny polski malarz, urodzony we Wróblinie koło Głogówka na Opolszczyźnie.

2017 - ROKIEM ALFONSA ZGRZEBNIOKA

Sejmik Województwa Opolskiego ogłosił rok 2017 Rokiem Alfonsa Zgrzebnioka. Animatorem tych obchodów jest Muzeum Śląska Opolskiego. W 80. rocznicę śmierci Alfonsa Zgrzebnioka ps. Rakoczy 31 stycznia 2017 r. na posiedzeniu Sejmiku Województwa Opolskiego nastąpi uroczysta inauguracja obchodów.

zaprasza na otwarcie wystawy

Pieniądz w Opolu

26 kwietnia 2017 r.
o godzinie 13.00
w sali wystaw czasowych
wejście od ul. Muzealnej

wstęp wolny

W 2017 roku Opole obchodzi swoje  800-lecie. Jubileusz taki to doskonała okazja do prezentacji i promocji miasta. W związku z tym Muzeum Śląska Opolskiego organizuje wiele wydarzeń kulturalnych i naukowych.

Z historią miasta związana jest działalność mennicy opolskiej. To temat, który zainspirował nas do zorganizowania specjalnej wystawy numizmatycznej zatytułowanej „Pieniądz w Opolu”. Na wystawie zaprezentujemy również XX-wieczny opolski pieniądz zastępczy, a także niektóre związane z miastem medale. Uzupełnieniem będą związane z mennictwem historyczne pamiątki (wagi, odważniki, skarbonki, ilustracje).

Działalność mennicy opolskiej istniejącej w mieście od 1226 roku, a funkcjonującej z przerwami przez blisko pięć wieków (aż do 1705 r.) jest  słabo znana i nie była jak dotąd przedmiotem odrębnej ekspozycji muzealnej. Wystawa ta to w naszym mniemaniu znakomita popularyzacja szeroko pojętej wiedzy numizmatycznej, która doskonale wpisze się w tegoroczne jubileuszowe obchody.

Wernisażowi wystawy towarzyszyć będzie sesja popularnonaukowa poświęcona historii dawnego pieniądza opolskiego z udziałem znawców tematu – numizmatyków z Wrocławia i Poznania. Ich wykłady zostaną następnie opublikowane w tegorocznym numerze Opolskiego Rocznika Muzealnego.

Scenariusz wystawy: Witold Garbal

Sesja popularnonaukowa towarzysząca otwarciu wystawy czasowej „Pieniądz w Opolu”  26 kwietnia 2017 r.

Prelegenci:

1. Dr Elżbieta Baran (Ossolineum we Wrocławiu)

– temat: Monety księstwa opolskiego w okresie od XIII do XV wieku

2. Dr Magdalena Karnicka (Muzeum Narodowe we Wrocławiu)

– temat: Opolskie monety Karola Ferdynanda Wazy

3. Dr Witold Garbaczewski (Muzeum Narodowe w Poznaniu)

– temat: Mennica opolska pod zwierzchnością Władysława IV i Jana Kazimierza

Nad wystawą objął patronat Prezydent Miasta Opola