Świat z ulicy Poprzecznej

Ruta Molin (1937-2005)
i Adolf Panitz (1936-2010)
– szkic do podwójnego portretu

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ JAK CYBIS?

Odniesienia do twórczości Jana Cybisa w praktyce współczesnych polskich malarzy: Roman Dziadkiewicz, Bartosz Kokosiński, Robert Maciejuk

ZAPRASZAMY DO GALERII MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO PO REMONCIE

zaprasza na otwarcie wystawy

Pieniądz w Opolu

26 kwietnia 2017 r.
o godzinie 13.00
w sali wystaw czasowych
wejście od ul. Muzealnej

wstęp wolny

W 2017 roku Opole obchodzi swoje  800-lecie. Jubileusz taki to doskonała okazja do prezentacji i promocji miasta. W związku z tym Muzeum Śląska Opolskiego organizuje wiele wydarzeń kulturalnych i naukowych.

Z historią miasta związana jest działalność mennicy opolskiej. To temat, który zainspirował nas do zorganizowania specjalnej wystawy numizmatycznej zatytułowanej „Pieniądz w Opolu”. Na wystawie zaprezentujemy również XX-wieczny opolski pieniądz zastępczy, a także niektóre związane z miastem medale. Uzupełnieniem będą związane z mennictwem historyczne pamiątki (wagi, odważniki, skarbonki, ilustracje).

Działalność mennicy opolskiej istniejącej w mieście od 1226 roku, a funkcjonującej z przerwami przez blisko pięć wieków (aż do 1705 r.) jest  słabo znana i nie była jak dotąd przedmiotem odrębnej ekspozycji muzealnej. Wystawa ta to w naszym mniemaniu znakomita popularyzacja szeroko pojętej wiedzy numizmatycznej, która doskonale wpisze się w tegoroczne jubileuszowe obchody.

Wernisażowi wystawy towarzyszyć będzie sesja popularnonaukowa poświęcona historii dawnego pieniądza opolskiego z udziałem znawców tematu – numizmatyków z Wrocławia i Poznania. Ich wykłady zostaną następnie opublikowane w tegorocznym numerze Opolskiego Rocznika Muzealnego.

Scenariusz wystawy: Witold Garbal

Sesja popularnonaukowa towarzysząca otwarciu wystawy czasowej „Pieniądz w Opolu”  26 kwietnia 2017 r.

Prelegenci:

1. Dr Elżbieta Baran (Ossolineum we Wrocławiu)

– temat: Monety księstwa opolskiego w okresie od XIII do XV wieku

2. Dr Magdalena Karnicka (Muzeum Narodowe we Wrocławiu)

– temat: Opolskie monety Karola Ferdynanda Wazy

3. Dr Witold Garbaczewski (Muzeum Narodowe w Poznaniu)

– temat: Mennica opolska pod zwierzchnością Władysława IV i Jana Kazimierza

Nad wystawą objął patronat Prezydent Miasta Opola