KOLEKCJA KART POCZTOWYCH Z LAT 1897-1945

W lipcu br. Muzeum Śląska Opolskiego stało się właścicielem niezwykłej kolekcji kart pocztowych z przedwojennego Opola, dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Województwa Opolskiego.

2017 - ROK JANA CYBISA W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM

Wybitny polski malarz, urodzony we Wróblinie koło Głogówka na Opolszczyźnie.

2017 - ROKIEM ALFONSA ZGRZEBNIOKA

Sejmik Województwa Opolskiego ogłosił rok 2017 Rokiem Alfonsa Zgrzebnioka. Animatorem tych obchodów jest Muzeum Śląska Opolskiego. W 80. rocznicę śmierci Alfonsa Zgrzebnioka ps. Rakoczy 31 stycznia 2017 r. na posiedzeniu Sejmiku Województwa Opolskiego nastąpi uroczysta inauguracja obchodów.

Trwa nabór na warsztaty muzyczne dla dzieci i dorosłych

Zachęceni ubiegłorocznym sukcesem i w tym roku ogłaszamy śpiewacze warsztaty dla dzieci i dorosłych. Prowadzić je będzie Iwona Wylęgała, etnolog i etnomuzykolog, laureatka tegorocznego FESTIWALU KAPEL I ŚPIEWAKÓW LUDOWYCH w Kazimierzu w kategorii FOLKLOR-KONTYNUACJA

1. Lekcje muzealne w połączeniu z warsztatami w Muzeum Śląska Opolskiego

To zajęcia łączące mini warsztaty śpiewacze ze zwiedzaniem stałej ekspozycji etnograficznej w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.

Grupa do 30 dzieci zostaje podzielona na pół. Jedna część zwiedza wystawę, a druga w tym czasie poznaje pieśni ludowe. A potem następuje zamiana. Zapraszamy szkoły, świetlice, domy kultury, organizacje pozarządowe oraz inne instytucje zajmujące się edukacją i wychowaniem dzieci.

adresaci: grupy dzieci szkolnych do 30 osób
termin:. we wtorki o godz.11.00, od 12 września do 30 listopada 2017 r.
czas trwania: lekcja trwa godzinę, są to zajęcia jednorazowe i bezpłatne

formularz zgłoszeniowy (pobierz)

2. Warsztaty śpiewacze dla dorosłych w Muzeum Śląska Opolskiego

Dorośli w grupie liczącej maksymalnie 15 osób będą uczyć się pieśni z regionu. Poznają język i symbolikę, funkcje oraz cechy pieśni. Dowiedzą się też, co to znaczy śpiewać tradycyjnie i… przetestują wszystko na sobie. Zapraszamy nauczycieli, animatorów kultury, bibliotekarzy, ale także osoby, które po prostu mają ochotę pośpiewać.

adresaci: osoby pełnoletnie, bez względu na doświadczenie śpiewacze

termin: poniedziałki o 18.30, począwszy od 2 października 2017 r.

czas trwania: 4 spotkania po 2 godziny, zajęcia cykliczne raz w tygodniu

formularz zgłoszeniowy (pobierz)

Zgłoszenia wg załączonego druku proszę nadsyłać na adres: etnografia@muzeum.opole.pl