Świat z ulicy Poprzecznej

Ruta Molin (1937-2005)
i Adolf Panitz (1936-2010)
– szkic do podwójnego portretu

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ JAK CYBIS?

Odniesienia do twórczości Jana Cybisa w praktyce współczesnych polskich malarzy: Roman Dziadkiewicz, Bartosz Kokosiński, Robert Maciejuk

ZAPRASZAMY DO GALERII MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO PO REMONCIE

Muzeum Śląska Opolskiego
zaprasza na spotkanie

W kręgu tradycji.
Polska fotografia artystyczna w latach 1945-1955

 z

dr. hab. Maciejem Szymanowiczem

24 stycznia 2018 r., godz. 17.00,
Muzeum Śląska Opolskiego,
ul. św. Wojciecha 13,
wejście od ul. Muzealnej

Spotkanie towarzyszy wystawie prezentowanej do 25 lutego 2018 r. w naszym muzeum – „Adam Śmietański. Fotografie„.

Celem spotkania będzie wskazanie jak istotnym elementem kształtującym obraz polskiej powojennej fotografii była obecność tradycji artystycznych dwudziestolecia międzywojennego. Podczas spotkania przyjrzymy się jak ważny dla ówczesnych twórców punkt odniesienia stanowiła fotografia przedwojenna i to na kilku poziomach: estetycznym, administracyjnym czy wreszcie personalnym. Bowiem dzieje polskiego środowiska fotograficznego w latach 1945-1955 to historia osobliwego balansu pomiędzy tradycją a nowymi rozwiązaniami panującymi w sztuce. Wybrane aspekty tradycji fotografii polskiej, szczególnie w czasach dominacji socrealizmu, były niejednokrotnie gwałtownie atakowane, inne wręcz przeciwnie – adaptowane przez ideologów nowego systemu. To jednak przywiązanie do tradycji ogółu fotografów ujawniało się w ogromnej ilości działań potwierdzających, iż stanowiła ona niezbywalny „budulec tożsamości” twórców okresu pierwszej dekady po II wojnie światowej. Problem ten jest szczególnie istotny w kontekście prezentowanej w Muzeum Śląska Opolskiego wystawy Adama Śmietańskiego, który w 1954 roku pisał o przywódcy przedwojennych środowisk fotograficznych Janie Bułhaku: „Był on moją gwiazdą przewodnią przez cały okres mej pracy fotograficznej”. Jakkolwiek wykład będzie dotyczył przede wszystkim określenia ogólnych mechanizmów warunkujących rozwój powojennej fotografii, to będzie również zawierał szereg uwag pozwalających na zrozumienie fenomenu twórczości Adama Śmietańskiego.

Prof. UAM dr hab. Maciej Szymanowicz – historyk sztuki specjalizujący się w historii fotografii. Obecnie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykłada również na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od stycznia 2005 do lipca 2010 roku był kierownikiem Galerii Fotografii „pf” w Poznaniu. W latach 2005-2015 był członkiem rady programowej Biennale Fotografii w Poznaniu. Współpracował z wieloma instytucjami: Muzeum Narodowym w Warszawie przy organizacji wystawy Jana Bułhaka (2006), National Gallery of Art w Waszyngtonie przy wystawie: Foto: Modernity in Central Europe, 1918-1945 (2007) oraz z The Museum of Modern Art w Nowym Jorku przy projekcie OBJECT: PHOTO. Modern Photographs. The Thomas Walther Collection 1909–1949 (2013-2014). Autor licznych publikacji m.in. książki pt. Zaburzona epoka. Polska fotografia artystyczna w latach 1945-1955 (2016).


Designed and supported by
ARS Group
loading