Świat z ulicy Poprzecznej

Ruta Molin (1937-2005)
i Adolf Panitz (1936-2010)
– szkic do podwójnego portretu

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ JAK CYBIS?

Odniesienia do twórczości Jana Cybisa w praktyce współczesnych polskich malarzy: Roman Dziadkiewicz, Bartosz Kokosiński, Robert Maciejuk

ZAPRASZAMY DO GALERII MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO PO REMONCIE

Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
zaprasza na otwarcie wystawy

„Święta Anna”

Damian Pietrek, Św. Anna Samotrzeć w kontekście śląskich Sanktuariów, 2014

Damian Pietrek, Św. Anna Samotrzeć w kontekście śląskich Sanktuariów, akryl na płótnie, 2014 r.

sobota, 10 października 2015 roku, godz. 12.00

Muzeum Czynu Powstańczego
Oddział Muzeum Śląska Opolskiego
w Górze św. Anny
ul. Leśnicka 28

wstęp wolny

Współorganizatorzy:

Ośrodek Ekumeniczny w Krefeld (Niemcy)
Związek Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa Okręg Opole

Wystawa prezentowana będzie do 1 marca 2016 roku.

O wystawie:

Idea zorganizowania wystawy zrodziła się w czasie międzynarodowego pleneru malarskiego w Górze Św. Anny w lecie 2014 roku.

W pewnym sensie pomysł na wystawę wywodzi się w prostej linii ze wspomnianego pleneru, z pewnych spostrzeżeń i fascynacji artystów nie tylko urokiem samej miejscowości, ale również aurą pobliskiego sanktuarium, a w szczególności średniowiecznej figurki świętej Anny. Zaobserwowaliśmy potrzebę zmierzenia się z tematem świętej Anny różnych twórców, ich komentarz artystyczny był różny, jednym razem związany z manifestem wiary, a innym razem wręcz od religii stroniący (np. przedstawienia świętej Anny jako kobiety w nurcie współczesnych idei feministycznych).

Ta wystawa ma być odzwierciedleniem wszystkich tych postaw i różnic związanych z fascynacją biblijną Anną.  To spotkanie artystów polskich i niemieckich wyraźnie ukazuje także różnice w obu naszych społeczeństwach, szczególnie na gruncie religijno – kulturowym. Nawet, jeśli temat wystawy i jego pierwotna koncepcja miały konotacje religijne, to już jednak sama wystawa wraz z katalogiem wychodzi szerzej – poza religię, dotykając wiele zagadnień związanych z kulturą, socjologią czy ogólnie z rzeczywistością, w którym prezentowanym artystom przyszło żyć i tworzyć.

Michael Hausherr