Zapraszamy Państwa na NOC KULTURY 2019 w Muzeum Śląska Opolskiego
31 maja 2019 r.

Niecodzienna okazja w Muzeum

Muzeum Śląska Opolskiego oferuje możliwość zakupu talerza Rotor autorstwa Jana Sylwestra Drosta. Kliknij po więcej informacji.

Zapraszamy na nową ekspozycję: "Tajemnica kamienicy przy ulicy Krawieckiej 13 w Opolu"

ZWIEDZANIE WYSTAWY MOŻLIWE JEST JEDYNIE POD OPIEKĄ PRACOWNIKA MUZEUM.

ZAPRASZAMY DO GALERII MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO PO REMONCIE

Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego
zaprasza na

spotkanie z Eryką Trzewik-Drost i Janem Sylwestrem Drostem

Wybitnymi polskimi projektantami, bohaterami wystawy Cora, Asteroid i inne…

w niedzielę, 12 maja 2019 r. o godz. 16:00
Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7

Eryka Trzewik-Drost

E. Trzewik-Drost, figurka Pierwszy bal, fot. K. Krajczy

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (dyplom w pracowni prof. Stanisława Dawskiego w 1957 r.). Zaraz po studiach trafiła do nowo powstałego ośrodka wzorcującego przy Zakładach Porcelany „Bogucice”, gdzie została zatrudniona jako projektantka porcelany. Jej projekty wpisują się doskonale w nurt nowoczesnego wzornictwa, jakie pojawiło się w Polsce po odwilży 1956 roku. Jednym z pierwszych był serwis Epos, a do najbardziej znanych należy zestaw do herbaty Luna o charakterystycznych, wydłużonych poziomo kształtach. W tym czasie artystka zaprojektowała także kilka wzorów figurek, wśród których znajdujemy, cieszącą się popularnością do dziś, statuetkę „Pierwszy bal”. Po kilku latach pracy w przemyśle ceramicznym Eryka Trzewik-Drost dołączyła zespołu projektantów Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”, gdzie pracował już jej mąż, Jan Sylwester Drost. W nowym miejscu znakomicie wykorzystała swoje doświadczenie w modelowaniu glinianych form, które zaczęto stosować także do formowania szkła. W 1978 roku zaprojektowała jeden z najbardziej znanych zestawów – „Cora”, którego faktura powstała dzięki odciśnięciu w glinie wzoru szydełkowej serwetki. Był to początek eksperymentów artystki z fakturami, w wielu kolejnych jej projektach szkło prasowane imitowało rozmaite organiczne struktury. Należą do nich między innymi szkła z zestawów: Sahara, Flora, Jeż morski, Anemony, Poziomki. Projektowała także szkła unikatowe.

Jan Sylwester Drost

J.S. Drost, zestaw Radiant, fot. K. Krajczy

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (dyplom w pracowni prof. Stanisława Dawskiego 1958 r.). Po krótkim epizodzie pracy w zakładach optycznych, podjął pracę w Hucie Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”, gdzie organizował ośrodek wzorcujący i przez ponad czterdzieści lat, aż do likwidacji huty, był projektantem. Kiedy rozpoczynał pracę, huta wykonywała seryjne wyroby ze szkła prasowanego, nieudolnie imitujące droższe naczynia. Drost był pionierem poszukiwań formalnych, które doprowadzić miały do stworzenia seryjnie produkowanego szkła charakteryzującego się formą o wysokich walorach artystycznych. Eksperymentował z formą, kolorem i technologią. Opatentował kształtowanie szkła prasowanego w formach otwartych, pozwalających na swobodne modelowanie górnego obrzeża naczynia. W 1972 roku Jan Sylwester Drost przebywał na stypendium rządu szwedzkiego, podczas którego w hutach i ośrodkach wzornictwa miał okazję wnikliwie zapoznać się ze skandynawskim designem. Najbardziej rozpoznawalnych projektem Drosta pozostaje Asteroid – jedna z ikon wzornictwa okresu PRL, jednak popularnością cieszy się wiele innych wzorów: Radiant, Diatret, Rotor, Rondo czy Wielolinia. Bardzo charakterystyczne są też wazony „optyczne”, w pracy nad którymi projektant wykorzystał swoje doświadczenie z zakładów „Opta”. Jan Sylwester Drost zajmował się także projektowaniem ekspozycji pawilonów wystawienniczych polskiego szkła i ceramiki (m.in. w długoletniej współpracy z Jerzym Słuczanem-Orkuszem), realizował też dekoracyjne kompozycje przestrzenne ze szkła (np. żyrandole w klubie Towarzystwa Przyjaciół Opola Musiołówka w Opolu).