Kultura – Interwencje 2017. Edycja jesienna

Muzeum Śląska Opolskiego pozyskało dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2017. Edycja jesienna”.

Wernisaż wystawy Adam Śmietański - Fotografie

2017 - ROK JANA CYBISA W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM

Wybitny polski malarz, urodzony we Wróblinie koło Głogówka na Opolszczyźnie.

2017 - ROKIEM ALFONSA ZGRZEBNIOKA

Sejmik Województwa Opolskiego ogłosił rok 2017 Rokiem Alfonsa Zgrzebnioka. Animatorem tych obchodów jest Muzeum Śląska Opolskiego. W 80. rocznicę śmierci Alfonsa Zgrzebnioka ps. Rakoczy 31 stycznia 2017 r. na posiedzeniu Sejmiku Województwa Opolskiego nastąpi uroczysta inauguracja obchodów.

zaprasza na program poetycko-muzyczny

„Liryka i humor”

wystąpią: Jacek Sojan  i Tomasz Sawicki

piątek, 24 listopada 2017 r., godz. 17.00
sala odczytowa Muzeum Śląska Opolskiego
wejście od ul. Muzealnej
wstęp wolny

Tomasz Sawicki

Urodził się 31 sierpnia 1961 w Nysie, mieszka w Opolu. Studiował filologię angielską na WSP w Opolu.

Autor muzyki, tekstów piosenek, skeczów i audycji radiowych. Organizator wielu koncertów i imprez kulturalnych, między innymi spotkania ze znanymi pisarzami np. William Wharton czy Norman Davis. Uczestnik i laureat festiwali i przeglądów, w tym Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, FAMY w Świnoujściu, Festiwalu „Zostań Gwiazdą Kabaretu” w Poznaniu, Festiwalu Piosenki Kabaretowej OSPA w Ostrołęce, Turnieju Łgarzy w Bogatyni, Studenckiej Giełdy Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie i wielu, wielu innych.

Na co dzień przedsiębiorca, tłumacz przysięgły i nauczyciel języka angielskiego.
W Radiu Opole przez dwa lata prowadził audycję „Pół żartem”. Dotychczas wydał dwie płyty „Piosenki z Teczki” i „Radość człowiecza”. W przygotowaniu jest trzecia pt. „Na koncertowo”.

Jacek Sojan

Urodził  się 12 grudnia 1952 roku w Krakowie, gdzie nadal mieszka i pracuje. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ponad pięć lat prezesował  Klubowi Literackiemu Pod Jaszczurami w Krakowie.

Staraniem przyjaciół z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie ukazał się w roku 1982 bezdebitowy tomik niemy poeta. Jako świadectwo wydawnictwa poza zasięgiem cenzury, staraniem tychże przyjaciół ukazało się jego drugie wydanie w dwudziestą rocznicę pierwszego wydania (i w dwudziestą pierwszą rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego).

Debiutował  oficjalnie w 1983 zbiorem wierszy Dziedzictwo kataryniarza. W roku 2007 ukazał się kolejny zbiór pt. Dmuchawiec, którego wydawcą był krakowski poeta Bogdan Zdanowicz. Dmuchawiec powstawał równolegle ze współpracą z portalem poetyckim www.poezja org. W roku 2010 miał swoją prezentację kolejny tomik pt. babia góra – z ilustracjami Elżbiety Królikowskiej (wydawca – Bogdan Zdanowicz). W roku 2011 powstał prawdziwy cymes edytorski w postaci zbioru pt. pocztówka spod limby, nad którego ostatecznym kształtem pracowało wiele osób.

Od wielu lat organizuje i prowadzi spotkania literackie, zajmuje się eseistyką i krytyką literacką, współpracuje z grupami artystów i literatów: m.in. z kaliskim Stowarzyszeniem Promocji Sztuki Łyżka Mleka, szczecińskim  Zaułkiem Wydawniczym Pomyłka i galerią Trystero, oraz z grupą literacką poeci po godzinach. Obecnie (styczeń 2013 r.) pracuje nad zbiorem wierszy metafizycznych oraz książką dramatów – zeszyt sztuk teatralnych.

.