zaprasza na
Przegląd filmów czeskich towarzyszący wystawom:
Poza miastem. Sowiniec jako nieoficjalne centrum czechosłowackiej kultury 1974-1989
kolekcja prof. Jindřicha Štreita
Gdzie jest mój dom (2013-2017)
fotografie prof. Jindřicha Štreita

Pod koniec roku 2019 w Republice Czeskiej, inaczej niż w Polsce, bardzo mocno przypominano o trzydziestej rocznicy wydarzeń roku 1989 (zwanych przez naszych południowych sąsiadów ?aksamitną rewolucją?), w wyniku których doszło do transformacji ustrojowej i wkroczenia na drogę demokracji. Z tej okazji zorganizowano szereg wydarzeń kulturalnych.

Także prezentowane w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu od 6 grudnia 2019 roku dwie wystawy, które łączy osoba prof. Jindřicha Štreita: POZA MIASTEM. SOWINIEC JAKO NIEOFICJALNE CENTRUM CZECHOSŁOWACKIEJ KULTURY 1974?1989. Kolekcja prof. Jindřicha Štreita i GDZIE JEST MÓJ DOM? 2013?2017 .Fotografie prof. Jindřicha Štreita bezpośrednio odnoszą się do tej rocznicy.

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawom, dzięki współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie, możemy zaprosić Państwa na przegląd filmów czeskich przybliżających atmosferę zniewolonego państwa i sylwetki osób zaangażowanych w działania antykomunistyczne.

Obywatel Havel (Občan Havel),

2008 r., reż. Miroslav Janek, Pavel Koutecký,
121 min.

niedziela, 22 marca 2020 r. , godz. 16:00

poprowadzi: dr Joanna Filipczyk

sala odczytowa Muzeum (parter),
ul. Mały Rynek 7,
wejście od schodów do kościoła na Górce

wstęp wolny

Obywatel Havel

Film dokumentalny opowiadający o Václavie Havlu (1936-2011)  pisarzu, dramaturgu, polityku, ostatnim prezydencie Czechosłowacji i pierwszym prezydencie Republiki Czeskiej.
Pavel Koutecký od 1992 roku stale towarzyszył Havlovi z kamerą, w ciągu kolejnych 13 lat skompletował 45 godzin materiału wideo i dwa razy tyle nagrań dźwiękowych. Po tragicznej śmierci Kouteckiego w 2006 roku ostateczną wersję filmu o Havlu zmontował Miroslav Janek.

Wszystkie projekcje w sali odczytowej Muzeum Śląska Opolskiego, wstęp wolny.

Godzinę przed projekcjami (godz. 15:00) odbywać się będą oprowadzania kuratorskie po wystawach POZA MIASTEM. SOWINIEC JAKO NIEOFICJALNE CENTRUM CZECHOSŁOWACKIEJ KULTURY 1974?1989. Kolekcja prof. Jindřicha Štreita i GDZIE JEST MÓJ DOM? 2013?2017. Fotografie prof. Jindřicha Štreita.
Wstęp na oprowadzania jest bezpłatny.