Opolski Festiwal Fotografii

NAGRODY MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO DLA MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIGO

Bezpłatny informator o Kamienicy czynszowej

Szanowni Państwo informujemy, że w Muzeum Śląska Opolskiego dostępny jest "Informator o Kamienicy czynszowej przy ulicy św. Wojciecha 9 w Opolu".

Rozszerzenie kolekcji twórców środowiska opolskiego po 1945 roku w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Muzeum Śląska Opolskiego pozyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zadanie realizowane jest w ramach programu Kolekcje, priorytet Regionalne kolekcje sztuki współczesnej.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim
oraz
Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
zapraszają na projekcję

filmu dokumentalnego o codziennym życiu w przedwojennym Opolu

czwartek, 4 stycznia 2018 roku, godz. 18.00

Muzeum Śląska Opolskiego
Mały Rynek 7 (wejście od ul. Muzealnej)

Wspólnie z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim (producentem i dysponentem filmu „Gruss aus Oppeln”) informujemy, że na czwartek, 4 stycznia 2018 zaplanowaliśmy powtórną emisję filmu.
Na godzinę 18.00 będzie przygotowanych około 150 miejsc w dwóch salach – 80 w sali odczytowej, a pozostałe – w sali wystaw czasowych, gdzie będzie druga sala projekcyjna. Gdyby chętnych było jeszcze więcej, to zaprosimy ich na półgodzinne oprowadzanie kuratorskie po wystawie historycznej (oprowadza Pani Dyrektor), a potem na projekcję około godziny 18.40. I tak do skutku. Wszyscy Państwo na pewno zobaczą film, nie ma potrzeby rezerwowania miejsc.

Produkcja powstała z okazji obchodów 800-lecia lokacji miasta i ukazuje ważny, lecz mało znany i do tej pory nieudokumentowany okres w niemieckiej historii Opola, tj. czas zmian w jego politycznej, przemysłowej, kulturowej i etnicznej sferze, które nastąpiły w latach 1871-1933.

Film w reżyserii Alicji Schatton-Lubos łączy historyczne wspomnienia świadków czasu mieszkających przed wojną w Opolu i okolicy, jak np. Ingeborg Odelga, z nowoczesną techniką produkcji filmowej, tworząc fuzję Opola i Oppeln, odzwierciedlając dziejotwórczy zarys tej epoki dla miasta. Dzięki fachowej wiedzy i dociekliwym kwerendom Beaty Kubicy, Joanny Filipczyk i Gerharda Schillera, przedstawiony materiał  z jednej strony bazuje na ważnych wątkach historycznych, z drugiej – opiera się na elementach życia codziennego  lokalnej ludności.

Dokument prezentowany jest w dwujęzycznej, polsko-niemieckiej wersji językowej, w celu dotarcia do możliwie szerokiego grona osób zainteresowanych historią Opola. Film będzie również wydany na płytach DVD, jego realizacja była możliwa dzięki dotacjom Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urzędu Miasta Opole i Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.

 

 

 

 

.


Designed and supported by
ARS Group
loading