Warsztaty dla dzieci „Muzeum na ferie”

Ferie w Muzeum to okazja do przeżycia muzealnych przygód na naszych ekspozycjach i możliwość poznania ciekawych technik plastycznych. Zapraszamy do kreatywnego spędzenia czasu i odkrywania przyjemności, jaką daje tworzenie.

Wystawa Adam Śmietański - Fotografie

2017 - ROK JANA CYBISA W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM

Wybitny polski malarz, urodzony we Wróblinie koło Głogówka na Opolszczyźnie.

2017 - ROKIEM ALFONSA ZGRZEBNIOKA

Sejmik Województwa Opolskiego ogłosił rok 2017 Rokiem Alfonsa Zgrzebnioka. Animatorem tych obchodów jest Muzeum Śląska Opolskiego. W 80. rocznicę śmierci Alfonsa Zgrzebnioka ps. Rakoczy 31 stycznia 2017 r. na posiedzeniu Sejmiku Województwa Opolskiego nastąpi uroczysta inauguracja obchodów.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim
Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
zapraszają na projekcję

filmu dokumentalnego o codziennym życiu w przedwojennym Opolu

czwartek, 4 stycznia 2018 roku, godz. 18.00

Mały Rynek 7 (wejście od ul. Muzealnej)

Wspólnie z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim (producentem i dysponentem filmu „Gruss aus Oppeln”) informujemy, że na czwartek, 4 stycznia 2018 zaplanowaliśmy powtórną emisję filmu.
Na godzinę 18.00 będzie przygotowanych około 150 miejsc w dwóch salach – 80 w sali odczytowej, a pozostałe – w sali wystaw czasowych, gdzie będzie druga sala projekcyjna. Gdyby chętnych było jeszcze więcej, to zaprosimy ich na półgodzinne oprowadzanie kuratorskie po wystawie historycznej (oprowadza Pani Dyrektor), a potem na projekcję około godziny 18.40. I tak do skutku. Wszyscy Państwo na pewno zobaczą film, nie ma potrzeby rezerwowania miejsc.

Produkcja powstała z okazji obchodów 800-lecia lokacji miasta i ukazuje ważny, lecz mało znany i do tej pory nieudokumentowany okres w niemieckiej historii Opola, tj. czas zmian w jego politycznej, przemysłowej, kulturowej i etnicznej sferze, które nastąpiły w latach 1871-1933.

Film w reżyserii Alicji Schatton-Lubos łączy historyczne wspomnienia świadków czasu mieszkających przed wojną w Opolu i okolicy, jak np. Ingeborg Odelga, z nowoczesną techniką produkcji filmowej, tworząc fuzję Opola i Oppeln, odzwierciedlając dziejotwórczy zarys tej epoki dla miasta. Dzięki fachowej wiedzy i dociekliwym kwerendom Beaty Kubicy, Joanny Filipczyk i Gerharda Schillera, przedstawiony materiał  z jednej strony bazuje na ważnych wątkach historycznych, z drugiej – opiera się na elementach życia codziennego  lokalnej ludności.

Dokument prezentowany jest w dwujęzycznej, polsko-niemieckiej wersji językowej, w celu dotarcia do możliwie szerokiego grona osób zainteresowanych historią Opola. Film będzie również wydany na płytach DVD, jego realizacja była możliwa dzięki dotacjom Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urzędu Miasta Opole i Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.

.