ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ JAK CYBIS?

Odniesienia do twórczości Jana Cybisa w praktyce współczesnych polskich malarzy: Roman Dziadkiewicz, Bartosz Kokosiński, Robert Maciejuk

ZAPRASZAMY DO GALERII MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO PO REMONCIE

NAGRODY MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO DLA MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIGO

Bezpłatny informator o Kamienicy czynszowej

Szanowni Państwo informujemy, że w Muzeum Śląska Opolskiego dostępny jest "Informator o Kamienicy czynszowej przy ulicy św. Wojciecha 9 w Opolu".

Dyrektor Państwowego Instytutu Naukowego
– Instytutu Śląskiego w Opolu

Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

zapraszają na otwarcie wystawy

„POLSKA ZMARTWYCHWSTAŁA”

1918-2018

9 listopada 2018 roku, o godz. 14.00
Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
(wejście od ul. Muzealnej)

Muzeum Śląska Opolskiego wraz z Państwowym Instytutem Naukowym – Instytutem Śląskim w Opolu włączając się w obchody Roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowuje wystawę pt. „Polska zmartwychwstała”.

Okolicznościowa wystawa przywołuje atmosferę dni przed odzyskaniem niepodległości w 1918 roku w Polsce i na Górnym Śląsku, historyczny dzień 11 listopada 1918 r., późniejszy podział Górnego Śląska między Polskę i Niemcy oraz losy Polaków po obu stronach granicy. Prezentowane materiały ukazują m. in. postać Józefa Piłsudskiego i jego rolę w drodze do niepodległości. Archiwalnym zdjęciom, ulotkom, dokumentom towarzyszą: kalendarium najistotniejszych wydarzeń z jesieni 1918 r. oraz obrazy, portrety, kilim, militaria z tego okresu, pierwsze banknoty Polski niepodległej, a także eksponaty związane z zaangażowaniem Polonii w drodze do Polski niepodległej.

Ekspozycja oparta jest wyłącznie na kolekcji niepodległościowej naszego muzeum (ponad 60 obiektów o charakterze m.in. ikonograficznym, rękopiśmiennym, militarystycznym i numizmatycznym). Ekspozycja pełni również cel edukacyjny – jest lekcją historii zarówno dla uczniów, jak i dorosłych.

Scenariusz wystawy:
Prof. Michał Lis – PIN Instytut Śląski w Opolu