"Opolski Rocznik Muzealny" XXII

W kasie w gmachu głównym dostępny najnowszy tom periodyku - zapraszamy do lektury artykułów o naszych zbiorach, wystawach i muzealnych wydarzeniach!

2017 - ROK JANA CYBISA W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM

Wybitny polski malarz, urodzony we Wróblinie koło Głogówka na Opolszczyźnie.

2017 - ROKIEM ALFONSA ZGRZEBNIOKA

Sejmik Województwa Opolskiego ogłosił rok 2017 Rokiem Alfonsa Zgrzebnioka. Animatorem tych obchodów jest Muzeum Śląska Opolskiego. W 80. rocznicę śmierci Alfonsa Zgrzebnioka ps. Rakoczy 31 stycznia 2017 r. na posiedzeniu Sejmiku Województwa Opolskiego nastąpi uroczysta inauguracja obchodów.

Cecylia poznaje ważek zwyczaje

Publikacja popularnonaukowa wydana w postaci komiksu z myślą o najmłodszych mieszkańcach województwa opolskiego. W ciekawy, zabawny, a co najważniejsze zrozumiały sposób przekazuje sporą dawkę rzetelnej wiedzy i fascynujących faktów z życia ważek.

"Sztuka na peryferiach"

Publikacja dr Joanny Filipczyk "Sztuka na peryferiach. Opolskie środowisko plastyczne w latach 1945-1983" dostępna w wersji elektronicznej.

Z notatnika przyrodnika - muzealnika

Dział Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na blog: http://dzialprzyrody.blogspot.com/

Muzeum Śląska Opolskiego w   Opolu
zaprasza na cykl zajęć edukacyjnych

Pisankczy kroszonka?
– oto jest pytanie!

21 marca 7 kwietnia 2017

gmach główny
wejście od ul. Muzealnej

Serdecznie zapraszamy zorganizowane grupy dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym na cykl zajęć poświęconych świątecznym zwyczajom i obrzędom.

Proponujemy sześć tematów do wyboru, z których pięć składa się z prelekcji na temat wielkanocnych tradycji,  ilustrowanej prezentacją multimedialną i części praktycznej, podczas której każdy uczestnik będzie mógł wykonać świąteczną dekorację wybraną metodą. Temat szósty to propozycja w nieco bardziej dynamicznej formule – zwiedzanie wybranych fragmentów wystaw w muzeum połączone będzie z działaniami edukacyjnymi, w tym także plastycznymi, dotyczącymi tematyki wielkanocnej i wiosennej.

1.    Ekojajo / ozdabianie szablonu puchnącą, samodzielnie podczas warsztatów wykonaną ekologiczną farbą/ przedszkole, klasy I-III szkoły podstawowej

2.    Kartka na Wielkanoc /technika scrapbookingu/ szkoła podstawowa, gimnazjum

3.    Papierowe jajo /technika papierowej wikliny, scrapbooking/ klasy IV-VI szkoły podstawowej, gimnazjum

4.    Pisankowy dekupaż /ozdabianie drewnianego motywu techniką serwetkową/klasy IV-VI szkoły podstawowej, gimnazjum

5.    Zamiast koszyczka/ozdabianie lnianej torby/ bez ograniczeń wiekowych

6.    Tropem zajączka /zajęcia edukacyjne prowadzone w przestrzeni muzealnej, złożone z gier i zabaw edukacyjnych, w tym także  plastycznych/bez prelekcji w sali audiowizualnej/ przedszkole, klasy I-III szkoły podstawowej

Terminy: od wtorku do piątku, o godz. 9.00, 10.30 i 12.00.

Czas trwania: 45 – 60 min.

Bilet warsztatowy: 7 zł od osoby

Zapisy: od poniedziałku do piątku, w godz. od 7.30 do 15.00, Dział Edukacji Muzealnej, tel. 77 44 31 761