Opolski Festiwal Fotografii

Oferta kulturalna
- Październik 2019

Wystawa Przyrodnicza
Ptaki i ssaki siedlisk wodnych Śląska

Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny 6 czerwca 2019 r.

Zapraszamy na nową ekspozycję: "Tajemnica kamienicy przy ulicy Krawieckiej 13 w Opolu"

ZWIEDZANIE WYSTAWY MOŻLIWE JEST JEDYNIE POD OPIEKĄ PRACOWNIKA MUZEUM.

ZAPRASZAMY DO GALERII MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO PO REMONCIE

Muzeum Śląska Opolskiego

zaprasza na wernisaż wystawy czasowej

Piotr C. Kowalski
Malarstwo smaczne

połączony z wykładem artysty pt.
Martwa natura- żywa natura

Galeria Muzeum Śląska Opolskiego
Opole, Ozimska 10

 

20 maja 2014 r., godz. 17.00

 

 

Wystawa będzie dostępna do 21 września 2014 r.

Niezwykły malarz – Piotr C. Kowalski – towarzyszy w tym roku Opolskim Konfrontacjom  Teatralnym dwutorowo: w sposób tradycyjny, poprzez wystawę w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego oraz w sposób performatywny, bliższy teatrowi, tworząc w dn. 21- 23 maja w przestrzeni Teatru im. Jana Kochanowskiego nowe prace. Przed spektaklami konkursowymi widzowie będą mieli możliwość podglądania smacznego i pachnącego procesu powstawania wielkoformatowego obrazu tworzonego przy użyciu naturalnych barwników (jagody, maliny).

Obecność Piotra C. Kowalskiego na tegorocznych Konfrontacjach nie jest przypadkowa. Organizatorzy starali się wybierać spektakle, które „przepisują” i zreinterpretują kanoniczne utwory dramatyczne. Poszukiwaliśmy więc takich działań plastycznych, które byłyby odpowiednikiem tego, co dziać się będzie w teatrze – rodzajem „przepisania” czy reinterpretacji klasyki sztuki polskiej. Chcieliśmy, żeby naszą klasyką było malarstwo Jana Cybisa, które prezentujemy na stałej wystawie w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego. Piotr C. Kowalski,  artysta wykształcony w postkapistowskiej tradycji, jest dziś bardzo od niej odległy, ale – jak sam przyznaje – „tkwi w niej korzeniami”. W galerii odbędzie się więc bezpośrednia konfrontacja dwóch postaw artystycznych wywodzących się z jednego źródła, ale prezentujących odmienność następujących po sobie pokoleń. Przedłużeniem prezentacji galeryjnej będzie działanie Piotra C. Kowalskiego w teatrze. Malowanie przez niego obrazów przy użyciu mrożonych owoców odczytać można zarówno jako „rozmrażanie” klasyki, jak i jako heroiczną próbę rozszerzenia pojęcia malarstwa, którą jest „malarstwo bez farb”.

***

Piotr C. Kowalski (ur. 1951) – malarz.

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych  w Poznaniu w latach 1973-78. Profesor zwyczajny. Obecnie prowadzi pracownię malarstwa na Wydziale Malarstwa w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz na Akademii Sztuki w Szczecinie w Katedrze Nowych Mediów.

Od wielu lat eksperymentuje z obrazami realizowanymi bezpośrednio w naturze i przy pomocy natury, wciąż badając granice malarstwa. Mówi: „maluję wszędzie, wszystkim i na wszystkim, bez żadnych zahamowań”.

www.piotrckowalski.pl

 

Wino na dzisiejszy wernisaż ufundowała firma VOGAR z Opola, właściciel sklepu internetowego http://www.winoikieliszki.pl/

wik280x150


Designed and supported by
ARS Group
loading