Wystawa Adam Śmietański - Fotografie

Kultura – Interwencje 2017. Edycja jesienna

Muzeum Śląska Opolskiego pozyskało dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2017. Edycja jesienna”.

2017 - ROK JANA CYBISA W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM

Wybitny polski malarz, urodzony we Wróblinie koło Głogówka na Opolszczyźnie.

2017 - ROKIEM ALFONSA ZGRZEBNIOKA

Sejmik Województwa Opolskiego ogłosił rok 2017 Rokiem Alfonsa Zgrzebnioka. Animatorem tych obchodów jest Muzeum Śląska Opolskiego. W 80. rocznicę śmierci Alfonsa Zgrzebnioka ps. Rakoczy 31 stycznia 2017 r. na posiedzeniu Sejmiku Województwa Opolskiego nastąpi uroczysta inauguracja obchodów.

zaprasza na wernisaż wystawy czasowej

Piotr C. Kowalski
Malarstwo smaczne

połączony z wykładem artysty pt.
Martwa natura- żywa natura

Galeria Muzeum Śląska Opolskiego
Opole, Ozimska 10

20 maja 2014 r., godz. 17.00

Wystawa będzie dostępna do 21 września 2014 r.

Niezwykły malarz – Piotr C. Kowalski – towarzyszy w tym roku Opolskim Konfrontacjom  Teatralnym dwutorowo: w sposób tradycyjny, poprzez wystawę w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego oraz w sposób performatywny, bliższy teatrowi, tworząc w dn. 21- 23 maja w przestrzeni Teatru im. Jana Kochanowskiego nowe prace. Przed spektaklami konkursowymi widzowie będą mieli możliwość podglądania smacznego i pachnącego procesu powstawania wielkoformatowego obrazu tworzonego przy użyciu naturalnych barwników (jagody, maliny).

Obecność Piotra C. Kowalskiego na tegorocznych Konfrontacjach nie jest przypadkowa. Organizatorzy starali się wybierać spektakle, które „przepisują” i zreinterpretują kanoniczne utwory dramatyczne. Poszukiwaliśmy więc takich działań plastycznych, które byłyby odpowiednikiem tego, co dziać się będzie w teatrze – rodzajem „przepisania” czy reinterpretacji klasyki sztuki polskiej. Chcieliśmy, żeby naszą klasyką było malarstwo Jana Cybisa, które prezentujemy na stałej wystawie w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego. Piotr C. Kowalski,  artysta wykształcony w postkapistowskiej tradycji, jest dziś bardzo od niej odległy, ale – jak sam przyznaje – „tkwi w niej korzeniami”. W galerii odbędzie się więc bezpośrednia konfrontacja dwóch postaw artystycznych wywodzących się z jednego źródła, ale prezentujących odmienność następujących po sobie pokoleń. Przedłużeniem prezentacji galeryjnej będzie działanie Piotra C. Kowalskiego w teatrze. Malowanie przez niego obrazów przy użyciu mrożonych owoców odczytać można zarówno jako „rozmrażanie” klasyki, jak i jako heroiczną próbę rozszerzenia pojęcia malarstwa, którą jest „malarstwo bez farb”.

Piotr C. Kowalski (ur. 1951) – malarz.

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych  w Poznaniu w latach 1973-78. Profesor zwyczajny. Obecnie prowadzi pracownię malarstwa na Wydziale Malarstwa w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz na Akademii Sztuki w Szczecinie w Katedrze Nowych Mediów.

Od wielu lat eksperymentuje z obrazami realizowanymi bezpośrednio w naturze i przy pomocy natury, wciąż badając granice malarstwa. Mówi: „maluję wszędzie, wszystkim i na wszystkim, bez żadnych zahamowań”.

www.piotrckowalski.pl

Wino na dzisiejszy wernisaż ufundowała firma VOGAR z Opola, właściciel sklepu internetowego http://www.winoikieliszki.pl/

wik280x150