POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ - WEEKEND ZA PÓŁ CENY

Muzeum Śląska Opolskiego z radością przyłącza się do akcji. W tych dniach bilety wstępu do Muzeum Śląska Opolskiego, Kamienicy Czynszowej oraz Galerii Muzeum Śląska Opolskiego będzie można kupić ze zniżką 50%.

Domasław - nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII - VI w p.n.e.)

8 marca - 5 maja 2019 r. Organizatorzy: Zespół Archeologiczny Badań Ratowniczych Instytutu Archeologii i Etnologii PAN Oddział Wrocław oraz Muzeum Archeologiczne Oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia

Zapraszamy na nową ekspozycję: "Tajemnica kamienicy przy ulicy Krawieckiej 13 w Opolu"

ZWIEDZANIE WYSTAWY MOŻLIWE JEST JEDYNIE POD OPIEKĄ PRACOWNIKA MUZEUM.

Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na wystawę czasową Afisz Teatru Miejskiego w Nysie 1820-1933. Podróż sentymentalna. Halina Fleger, Andrzej Sznejweis

Świat z ulicy Poprzecznej

Ruta Molin (1937-2005)
i Adolf Panitz (1936-2010)
– szkic do podwójnego portretu

ZAPRASZAMY DO GALERII MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO PO REMONCIE

Muzeum Śląska Opolskiego

zaprasza na wernisaż wystawy czasowej

Piotr C. Kowalski
Malarstwo smaczne

połączony z wykładem artysty pt.
Martwa natura- żywa natura

Galeria Muzeum Śląska Opolskiego
Opole, Ozimska 10

 

20 maja 2014 r., godz. 17.00

 

 

Wystawa będzie dostępna do 21 września 2014 r.

Niezwykły malarz – Piotr C. Kowalski – towarzyszy w tym roku Opolskim Konfrontacjom  Teatralnym dwutorowo: w sposób tradycyjny, poprzez wystawę w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego oraz w sposób performatywny, bliższy teatrowi, tworząc w dn. 21- 23 maja w przestrzeni Teatru im. Jana Kochanowskiego nowe prace. Przed spektaklami konkursowymi widzowie będą mieli możliwość podglądania smacznego i pachnącego procesu powstawania wielkoformatowego obrazu tworzonego przy użyciu naturalnych barwników (jagody, maliny).

Obecność Piotra C. Kowalskiego na tegorocznych Konfrontacjach nie jest przypadkowa. Organizatorzy starali się wybierać spektakle, które „przepisują” i zreinterpretują kanoniczne utwory dramatyczne. Poszukiwaliśmy więc takich działań plastycznych, które byłyby odpowiednikiem tego, co dziać się będzie w teatrze – rodzajem „przepisania” czy reinterpretacji klasyki sztuki polskiej. Chcieliśmy, żeby naszą klasyką było malarstwo Jana Cybisa, które prezentujemy na stałej wystawie w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego. Piotr C. Kowalski,  artysta wykształcony w postkapistowskiej tradycji, jest dziś bardzo od niej odległy, ale – jak sam przyznaje – „tkwi w niej korzeniami”. W galerii odbędzie się więc bezpośrednia konfrontacja dwóch postaw artystycznych wywodzących się z jednego źródła, ale prezentujących odmienność następujących po sobie pokoleń. Przedłużeniem prezentacji galeryjnej będzie działanie Piotra C. Kowalskiego w teatrze. Malowanie przez niego obrazów przy użyciu mrożonych owoców odczytać można zarówno jako „rozmrażanie” klasyki, jak i jako heroiczną próbę rozszerzenia pojęcia malarstwa, którą jest „malarstwo bez farb”.

***

Piotr C. Kowalski (ur. 1951) – malarz.

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych  w Poznaniu w latach 1973-78. Profesor zwyczajny. Obecnie prowadzi pracownię malarstwa na Wydziale Malarstwa w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz na Akademii Sztuki w Szczecinie w Katedrze Nowych Mediów.

Od wielu lat eksperymentuje z obrazami realizowanymi bezpośrednio w naturze i przy pomocy natury, wciąż badając granice malarstwa. Mówi: „maluję wszędzie, wszystkim i na wszystkim, bez żadnych zahamowań”.

www.piotrckowalski.pl

 

Wino na dzisiejszy wernisaż ufundowała firma VOGAR z Opola, właściciel sklepu internetowego http://www.winoikieliszki.pl/

wik280x150


Designed and supported by
ARS Group
loading