Muzeum Śląska Opolskiego
zaprasza na

Opolski Festiwal Fotografii 2020

Etapy

02.10-06.11.2020 r.
sale wystaw czasowych
Muzeum Śląska Opolskiego,
wejście przy schodach do kościoła „na Górce”

Program

Tegoroczne hasło opolskiego festiwalu fotografii konstytuuje to medium jako sposób widzenia i zapisu świata w jego nieustannej drodze pomiędzy zmianami czy możliwymi w tej wędrówce postojami. Myślę, że oprócz zapisu takich zmian, fotografia daje również możliwość pochylenia się nad ważnością różnorodnych procesów dziejących się tu i teraz, które po czasie złożą się w jakiś konkretny etap.

3 października 2020 r. (sobota), godz. 17.00
Spotkanie z Tomaszem Lazarem, laureatem nagród m.in.: World Press Photo, Picture of the Year International, CHIPP, Sony World Photography Award, BZ WBK Press Photo, Grand Press Photo oraz Lumix Festival for Young Journalism.
sala odczytowa, Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7
liczba miejsc ograniczona, wstęp wolny

04 października 2020 (niedziela) godz. 12:00
Spotkanie z prof. Markiem Szyrykiem,
oprowadzanie kuratorskie
sale  Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7a,
liczba miejsc ograniczona, wstęp wolny


Autorzy fotografii:

Tomasz Gudzowaty w zestawie Skaters zaprasza nas do podglądnięcia fragmentu świata spoza oficjalnego systemu. Wolność, bunt, nie zgoda na realia otaczającego, często biednego świata, to domena skateboardingu. Bohaterowie tych fotografii pochodzący z najbiedniejszych dzielnic Meksyku uprawiają ten sport, który dla nich jest znacznie czymś więcej.  To fascynujące zjawisko kulturowe stało się pożywką dla wyrafinowanej wizualnie fotografii. Piękno tych obrazów przenosi widzów we wspaniały i magiczny świat fotograficzności.


Wojciech Prażmowski znany jest głównie z uprawiania fotografii zwanej kreacyjną. Nie wszyscy znają tę część Jego twórczości, w której jest wspaniałym dokumentalistą. Wielokrotnie bezkompromisowo przyglądał się Polsce. Ostrym, fotograficznym spojrzeniem, które jednak w swojej głębi posiada czułość. Ogrody polskie są banalne, śmieszne, dziwne, kolorowe. Jakby ukradkiem rzucane spojrzenia na zainscenizowaną przypadkowo lub specjalnie rzeczywistość układały się w tym zestawieniu w wieloznaczne przekazy.

Kilkanaście tysięcy kilometrów przejechanych samochodem i motorowerem tam, gdzie stały (i gdzieniegdzie jeszcze stoją): pomniki, obeliski, kukły, manekiny, totemy, święte obrazy i figury, idole, emblematy, relikty, ruiny, pałuby, ambalaże…
… apotropaiony (gr.: „magiczny przedmiot chroniący przed złem”).
Czyli: orzeł biały w roli ogrodowego krasnala, krasnoludki w bramach łódzkich i śląskich kamienic, Kościuszko (wszędzie), krzyż z girlandą plastikowych kwiatów, oczywiście Matka Boska Częstochowska, Święta Rodzina, Chrystus Frasobliwy, ale także: samolocik na patyku i Goła Baba z ręcznika, i suszące się dżinsy zwisające z okna śląskiej kamienicy-ogrodu na znak nadziei (Flaga wprawdzie nie łopoce, ale „póki my żyjemy”; dopóty nas póki naszej pracy).[…]


Mariusz Forecki prezentując Mechanizm daje nam niepowtarzalną szansę na zobaczenie tego, jak zmieniał się nasz kraj od 1989 roku. Te fotografie nie tylko są wizualnym dokumentalnym esejem o przemianach w Polsce, ale z racji jego socjologicznego zaangażowania dają nam szansę na zrozumienie i docenienie tej drogi, jaką przeszliśmy. Metaforyczny tytuł skrywa wizję Narodu jako mechanizmu zmiany dziejowej.


Marek Szyryk wrócił do fotografii ze swojego dzieciństwa. Od jedenastego roku życia rejestrował beztroski świat dziecięcych zabaw i portretował swoich rówieśników. Jego O pięknie życia jest nie tylko rejestracją świata, którego już nie ma czy wspomnieniem dalekiej przeszłości, to również przekaz, że poczucie szczęścia i radość z życia dostępne są w każdym miejscu, czasie i dla każdego.


Justyna Mielnikiewicz prezentując zestaw fotografii W Ukrainie będącym częścią większego projektu, kieruje uwagę widzów na naszych bezpośrednich sąsiadów. Metaforyczna linia Dniepru, który dzieli Ukrainę, wojna i aneksja Krymu, która podzieliła to państwo, jest tłem dla obserwacji zwykłych ludzi, którzy zostali postawieni wobec szaleństwa Historii. Nie tylko Donbas i Krym jest polem Jej zainteresowania, ale również małe miasteczka i wsie, które w różnym stopniu dotyka chaos, rozpad oraz inne następstwa wojny domowej.


Piotr Zbierski w Echoes Shades eksploruje społeczności i plemiona kultywujące dawne rytuały ku czci swoich przodków. Spojrzenia na człowieka tak blisko związanego z Naturą, przyglądanie się jego emocjom, sposobach komunikacji w na poły szamańsko-duchowym życiu przepełnionym magią, jest dla autora punktem wyjścia do analizy współczesności. Jesteśmy dalej zawieszeni pomiędzy Naturą a Kulturą, mamy różne z tymi dwoma biegunami relacje, ale echa tych sił wciąż nami rządzą.


Najciekawsze jest to, co ukryte. Fotografia od samego swego początku pokazywała widzom światy, których nie byli w stanie sami obejrzeć. Tomasz Lazar był obecny na największych światowych pokazach mody. FASHIONPHILOSOPHY odkrywa przed nami świat, który ukryty jest za kulisami. Nerwowe przygotowania, ostatnie poprawki, skupienie i silne emocje. Kulisy są wręcz wypisane na twarzach modelek na chwilę przed wyjściem w krąg światła reflektorów. Napięcie, światło na twarzy i..show must go on.

Opis projektu „Fashion Philosophy”

Obecnie na całym świecie odbywa się wiele Tygodni Mody. Cztery z najważniejszych to Nowy Jork, Londyn, Mediolan i Paryż. Trzy z nich mają miejsce w Europie. Każdy z nich trwa około tygodnia. W tym czasie projektanci mody, marki czy „domy” pokazują kupującym i mediom swoje najnowsze kolekcje. Przedstawiają, co będzie ważne w nadchodzącym sezonie, a co nie. Niewielu ma możliwość zobaczenia, co się dzieje po drugiej stronie. Wszystko dzieje się tam bardzo szybko, dodatkowo światła, emocje oraz to co widać na twarzach modelek tworzy niesamowitą atmosferę. 


Fixation Joanny Pawłowskiej odnajdziemy subtelny, momentami zmysłowy świat na poły abstrakcyjnych obrazów, czasami niejednoznacznych, czasami tylko budzących jakieś skojarzenia. Kadry wypełnione są wyobraźnią, tajemnicą i tylko gdzieniegdzie cieniem człowieka. Kształty, kolory i faktury mają w sobie ślad działalności czasu, przyrody i człowieka. On sam wreszcie zatrzymany na chwilę, pofragmentowany, zamknięty w formę jest tylko po to, by stworzyć Obraz.


Wszyscy jesteśmy obecnie w różny sposób doświadczani pandemią. Nawet ten festiwal jest nieco inny niż wcześniejsze edycje. Czy będzie to tylko przywołany na początku etap – nikt tego nie wie? Fotografowie mogą tylko uważnie przyglądać się i rejestrować zapis tego czasu. Marek Berezowski w projekcie To nie jest czarny łabędź daje nam możliwość spojrzeć głębiej i inaczej na kadry związane z epidemią koronawirusa, ale także zastanawia się o jej społecznych konsekwencjach, jakie wywołała.


Witold Krassowski – Love krowe to czas ostatniej, schyłkowej dekady PRL. Wizualny zapis etapu, który już jest za nami. Nie tak dawny, ale dla jednych nie znany, dla innych powoli zacierający się w pamięci. Kiedyś zwyczajna proza życia, dziś może wyglądać śmiesznie, surrealistycznie lub nawet przerażająco.


Karolina Okrzesik – absolwentka PWSFTviT w Łodzi w swoim dyplomowym zestawie prac Na styku podażą śladem zanikających żywieckich zwyczajów ludowych. Dziady żywieckie (Jukace) są obrzędem kolędowania. Barwni i głośni kolędnicy na fotografiach autorki zastygli w monochromatycznym świecie wyrwanym z czasu i pierwotnego znaczenia. Fotografie w klasycznym, dokumentalnym stylu przywołują ducha znakomitej fotografii.


Mateusz Matuszczak laureat konkursu Pokaż się zaprezentuje fotografie wykonane podczas święta/festiwalu Gadhimai – nie tylko krew. Ten hinduistyczny festiwal odbywa się̨ co pięć lat w południowym Nepalu. Przybywają na niego miliony wiernych. Festiwal jest bardzo ludyczny, a wszystko odbywa się̨ wokół rytualnego uboju bawołów. To wydarzenie, w którym zatracają się podziały na sacrum i profanum.


Tradycją już jest, że fotofestiwal gości swoich przyjaciół wraz z ich wystawami z Fotoklubu Opolskiego i Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Pozostaje nam wszystkim mieć nadzieję, że mimo nie końca idealnych okoliczności na organizowanie tego typu imprez, święto fotografii przyniesie nam wszystkim możliwość spotkania się z interesującymi propozycjami wszystkich autorów.

.


Designed and supported by
ARS Group
loading