"Opolski Rocznik Muzealny" XXII

W kasie w gmachu głównym dostępny najnowszy tom periodyku - zapraszamy do lektury artykułów o naszych zbiorach, wystawach i muzealnych wydarzeniach!

2017 - ROK JANA CYBISA W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM

Wybitny polski malarz, urodzony we Wróblinie koło Głogówka na Opolszczyźnie.

2017 - ROKIEM ALFONSA ZGRZEBNIOKA

Sejmik Województwa Opolskiego ogłosił rok 2017 Rokiem Alfonsa Zgrzebnioka. Animatorem tych obchodów jest Muzeum Śląska Opolskiego. W 80. rocznicę śmierci Alfonsa Zgrzebnioka ps. Rakoczy 31 stycznia 2017 r. na posiedzeniu Sejmiku Województwa Opolskiego nastąpi uroczysta inauguracja obchodów.

Cecylia poznaje ważek zwyczaje

Publikacja popularnonaukowa wydana w postaci komiksu z myślą o najmłodszych mieszkańcach województwa opolskiego. W ciekawy, zabawny, a co najważniejsze zrozumiały sposób przekazuje sporą dawkę rzetelnej wiedzy i fascynujących faktów z życia ważek.

"Sztuka na peryferiach"

Publikacja dr Joanny Filipczyk "Sztuka na peryferiach. Opolskie środowisko plastyczne w latach 1945-1983" dostępna w wersji elektronicznej.

Z notatnika przyrodnika - muzealnika

Dział Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na blog: http://dzialprzyrody.blogspot.com/

W kasie w gmachu głównym Muzeum dostępny jest tom XXI „Opolskiego Rocznika Muzealnego” (w cenie 18 zł), pod tytułem „Sztuka na Śląsku po 1945 roku”.

„Oddajemy do rąk Czytelnika materiały konferencji Sztuka na Śląsku po 1945 roku, która odbyła się w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu 27 lutego 2015 roku […] W opolskim Muzeum spotkali się naukowcy i muzealnicy reprezentujący wszystkie ważniejsze śląskie ośrodki, którzy podjęli próbę namysłu nad rolą Śląska w powojennej sztuce polskiej. Śląska rozumianego w jego historycznych granicach – od Katowic po Zieloną Górę”.

dr Joanna Filipczyk, redaktor tomu

rocznik 2015 007 medium

Państwa lekturze polecamy artykuły ujęte w publikacji:

Anna Markowska, Uniwersalizująca narracja i terytorialny opór

Barbara Szczypka-Gwiazda, Pomiędzy polityką, rygorem Akademii a niezależnością sztuki – kilka uwag o Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach

Irma Kozina, Strategie wolnego umysłu w zniewolonej rzeczywistości. Artystyczne środowisko Katowic lat 1945-1989

Sylwia Świsłocka-Karwot, Sztuka na Dolnym Śląsku po 1945 roku – cezury

Leszek Kania, Wystawy i sympozja Złotego Grona w Zielonej Górze (1963-1981) w procesie kształtowania tożsamości kulturalnej ziem zachodnich

Teresa Dudek-Bujarek, Tworzenie kolekcji sztuki współczesnej w bielsko-bialskim Muzeum we współpracy z lokalnym Oddziałem i Okręgiem ZPAP

Andrzej Jarosz, „Wrocławskie Środowisko Artystyczne” (komunikat)

Zofia  Reznik, Zmysłowe ćwiczenia biologiczno-fizyczne –  kryptoekspresyjność wrocławskiego konceptualizmu

Kinga Kawczak, Ryszard Sroczyński – z Warszawy do Bielska, czy to znaczy z centrum na prowincję?

Aleksandra Krzywicka,  Czarodziejski „Bukowiec” Józefa Gielniaka (1932-1972)

Ewa Liszka, Paweł Steller  (1895-1974) – katowiczanin z wyboru

Marek Maksymczak, „Partia”. Obraz Śląska w „Portrecie miasta” Macieja Bieniasza

Janusz Antos, Dziedzictwo Jana Cybisa w sztuce Romana Dziadkiewicza oraz Bartosza Kokosińskiego, artystów wywodzących się ze Śląska i ziem ościennych