"Opolski Rocznik Muzealny" XXII

W kasie w gmachu głównym dostępny najnowszy tom periodyku - zapraszamy do lektury artykułów o naszych zbiorach, wystawach i muzealnych wydarzeniach!

2017 - ROK JANA CYBISA W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM

Wybitny polski malarz, urodzony we Wróblinie koło Głogówka na Opolszczyźnie.

2017 - ROKIEM ALFONSA ZGRZEBNIOKA

Sejmik Województwa Opolskiego ogłosił rok 2017 Rokiem Alfonsa Zgrzebnioka. Animatorem tych obchodów jest Muzeum Śląska Opolskiego. W 80. rocznicę śmierci Alfonsa Zgrzebnioka ps. Rakoczy 31 stycznia 2017 r. na posiedzeniu Sejmiku Województwa Opolskiego nastąpi uroczysta inauguracja obchodów.

Cecylia poznaje ważek zwyczaje

Publikacja popularnonaukowa wydana w postaci komiksu z myślą o najmłodszych mieszkańcach województwa opolskiego. W ciekawy, zabawny, a co najważniejsze zrozumiały sposób przekazuje sporą dawkę rzetelnej wiedzy i fascynujących faktów z życia ważek.

Rozszerzenie kolekcji twórców środowiska opolskiego po 1945 roku w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Muzeum Śląska Opolskiego pozyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zadanie realizowane jest w ramach programu Kolekcje, priorytet Regionalne kolekcje sztuki współczesnej.

"Sztuka na peryferiach"

Publikacja dr Joanny Filipczyk "Sztuka na peryferiach. Opolskie środowisko plastyczne w latach 1945-1983" dostępna w wersji elektronicznej.

Z notatnika przyrodnika - muzealnika

Dział Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na blog: http://dzialprzyrody.blogspot.com/

Miło nam Państwa poinformować, że Muzeum Śląska Opolskiego pozyskało dotację na modernizację Pracowni Konserwacji Zabytków, która umożliwiła zakup i montaż instalacji wyciągowej (nawiewno-wywiewnej) do odprowadzania szkodliwych oparów środków chemicznych używanych podczas prac konserwatorskich.

Projekt zrealiMKiDN-01_cmykzowany został dzięki środkom finansowym pozyskanym w kwocie 40 000 zł z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2015 Dziedzictwo Kulturowe – Wspieranie działań muzealnych oraz dotacji organizatora, tj. Zarządu Województwu Opolskiego.

Pracownia przed modernizacją

Pracownia przed modernizacją

 

IMG_9869

Pracownia po modernizacji

Modernizacja Pracowni Konserwacji Zabytków w Muzeum Śląska Opolskiego przyczyni się do zwiększenia liczby konserwowanych obiektów. Pracownia zostanie udostępniona nieodpłatnie innym placówkom muzealnym w regionie, aby mogły korzystać z jej wyposażenia. Prowadzone będą tutaj także nieodpłatne praktyki dla studentów konserwacji oraz bezpłatna wymiana usług konserwatorskich z innymi Pracowniami Konserwacji Zabytków w Polsce.

 


Designed and supported by
ARS Group
loading