Promocja albumu-katalogu „Jan Cybis – malarstwo"

Katalog zbiorów malarstwa Jana Cybisa, obejmujący największą w Polsce muzealną kolekcję prac tego artysty, zgromadzoną w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu i liczącą obecnie 90 obrazów olejnych ze wszystkich okresów twórczości. Wydany w formie albumu z 90 barwnymi reprodukcjami wszystkich obrazów, ułożonymi w kolejności chronologicznej.

Bezpłatny informator o Kamienicy czynszowej

Szanowni Państwo informujemy, że w Muzeum Śląska Opolskiego dostępny jest "Informator o Kamienicy czynszowej przy ulicy św. Wojciecha 9 w Opolu".

Wystawa Adam Śmietański - Fotografie

„Łatwo znaczy prosto, czyli informacja łatwa do zrozumienia” – polsko-niemieckie warsztaty „tekstu łatwego”

15-16 września 2017 r., godz. 10.00-17.00

Stowarzyszenie im. Richarda Straussa zaprasza do udziału w warsztatach edukacyjnych dotyczących „tekstu łatwego”.

Ktoś zapyta, co to takiego en „tekst łatwy”? To prostsza forma komunikacji, mniej skomplikowana i bardziej zrozumiała. Wiele tekstów, które czytamy na co dzień – od  pism urzędowych, umów, zasad korzystania z transportu publicznego po ulotki informacyjne, przepisy kuchenne i codzienną prasę jest tak formułowanych, że często mamy trudności z ich zrozumieniem. Te teksty mogą stać się zrozumiałe. Nad tym właśnie, jak uczynić teksty bardziej zrozumiałymi i dostępnymi będziemy pracować w doborowym polsko-niemieckim towarzystwie ekspertów, właściwie – ekspertek.
Warsztaty poprowadzą doświadczone praktyczki „łatwego języka” z najstarszej organizacji niemieckiej, zajmującej się tą tematyką, Netzwerk Leichte Sprache eV., panie Gisela Holtz
i Gabi Zehe. Dodajmy, że ta organizacja ustaliła standardy dla „łatwego” języka niemieckiego.

Z polskiej strony Partnerem Projektu jest najbardziej doświadczona we wprowadzaniu
i popularyzowaniu języka łatwego w Polsce organizacja: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Ekspertkami, prowadzącymi warsztaty są panie Barbara Abramowska i Karolina Makowiecka.

Na warsztaty złożą się prezentacje teoretyczne oparte na doświadczeniach niemieckich
i polskich oraz zajęcia praktyczne z tekstami i grafiką. Ważną częścią będzie wymiana doświadczeń.

To jedna z niewielu okazji w Polsce, by zaznajomić się z podstawami, regułami oraz korzyściami z używania „języka łatwego” w praktyce.

Bezpłatne dwudniowe warsztaty odbędą się w trzech miastach – Warszawie (11-12 września 2017), Wrocławiu (13-14 września) i Opolu (15-16 września).

Zapraszamy szczególnie osoby ze środowisk osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, niedowidzących, niesłyszących; pracowników opieki socjalnej, przedstawicieli organizacji pozarządowych, nauczycieli i dziennikarzy, urzędników, a także wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o tym społecznie potrzebnym narzędziu komunikacji. Miejsce zamieszkania nie ma znaczenia.

Zapisy przyjmowane są do 8 września na adres mailowy: latwytekst.warsztaty@gmail.com (otrzymanie każdej wiadomości zostanie potwierdzone). Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Projekt jest współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundację PZU oraz Gminę Wrocław.

Projekt życzliwie wspierają Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Mediateka – Biblioteka Publiczna im. S. Staszica na  Bielanach, Warszawa oraz Wrocławskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3

Dziękujemy także Wrocławskiej Szkole Filmowej Mastershot oraz Smooth the Fruit z Opola

Partnerem medialnym jest Zespół Producencki „Pro Futura”

Serdecznie zapraszamy!