"Opolski Rocznik Muzealny" XXII

W kasie w gmachu głównym dostępny najnowszy tom periodyku - zapraszamy do lektury artykułów o naszych zbiorach, wystawach i muzealnych wydarzeniach!

2017 - ROK JANA CYBISA W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM

Wybitny polski malarz, urodzony we Wróblinie koło Głogówka na Opolszczyźnie.

2017 - ROKIEM ALFONSA ZGRZEBNIOKA

Sejmik Województwa Opolskiego ogłosił rok 2017 Rokiem Alfonsa Zgrzebnioka. Animatorem tych obchodów jest Muzeum Śląska Opolskiego. W 80. rocznicę śmierci Alfonsa Zgrzebnioka ps. Rakoczy 31 stycznia 2017 r. na posiedzeniu Sejmiku Województwa Opolskiego nastąpi uroczysta inauguracja obchodów.

Cecylia poznaje ważek zwyczaje

Publikacja popularnonaukowa wydana w postaci komiksu z myślą o najmłodszych mieszkańcach województwa opolskiego. W ciekawy, zabawny, a co najważniejsze zrozumiały sposób przekazuje sporą dawkę rzetelnej wiedzy i fascynujących faktów z życia ważek.

"Sztuka na peryferiach"

Publikacja dr Joanny Filipczyk "Sztuka na peryferiach. Opolskie środowisko plastyczne w latach 1945-1983" dostępna w wersji elektronicznej.

Z notatnika przyrodnika - muzealnika

Dział Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na blog: http://dzialprzyrody.blogspot.com/

Dzień Wolnej Sztuki

dws 2017

W Muzeum Śląska Opolskiego 22 kwietnia 2017 roku już po raz czwarty odbywać się będzie Dzień Wolnej Sztuki. Jest to ogólnopolska akcja, której pierwsza edycja miała miejsce w 2011 roku, organizowana dla „powolnego” oglądania wybranych dzieł sztuki. Podobno zwiedzający muzea każdemu obiektowi poświęcają tylko osiem sekund, bo w jak najkrótszym czasie chcą zobaczyć jak najwięcej, a najlepiej – wszystko. W Dniu Wolnej Sztuki zachęcamy, jak podkreślają pomysłodawcy akcji,  do oglądania „świadomie,
z rozmysłem i bez kompleksów z powodu braku odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia”.

Rok 2017 ogłoszono w województwie opolskim Rokiem Jana Cybisa, dlatego to właśnie obraz tego autora będziemy oglądać. Chętnych zapraszamy również na rozmowę o twórczości Cybisa oraz na projekcję filmu o tym artyście Widok z okna  (scen. i reż. Władysław Jurkow).

12.00-13.00
Jan Cybis, Głuchołazy – kąpiel, olej na płótnie, w oglądaniu obrazu towarzyszyć będzie Państwu dr Joanna Filipczyk, kuratorka wystawy malarstwa Jana Cybisa

13.00
od godziny 13.00  na wszystkich, w których rozbudził się apetyt do rozmowy o obrazach, czekamy przy kawie