Museum Selfie Day 16 stycznia 2019 r.

Zapraszamy do nas! Zrób sobie selfie z wybranym eksponatem z naszych zbiorów, opublikuj je w sieci z #museumselfieday #muzeumśląskaopolskiego i weź udział w naszym konkursie! Do zdobycia nasze gadżety!

Świat z ulicy Poprzecznej

Ruta Molin (1937-2005)
i Adolf Panitz (1936-2010)
– szkic do podwójnego portretu

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ JAK CYBIS?

Odniesienia do twórczości Jana Cybisa w praktyce współczesnych polskich malarzy: Roman Dziadkiewicz, Bartosz Kokosiński, Robert Maciejuk

ZAPRASZAMY DO GALERII MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO PO REMONCIE

Zapraszamy zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej wraz z opiekunami
na cykl zajęć edukacyjnych

„Widzieć po malarsku”

z okazji obchodów

Roku Jana Cybisa w województwie opolskim
pod honorowym patronatem
Andrzej Buły  –  Marszałka Województwa Opolskiego

 

25 kwietnia – 26 maja 2017 roku

Galeria Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Ozimska 10

ALOGO CYBIS 2017A

 

Tematy do wyboru:

1.  Przepis na autoportret (5-6-latki, klasy I-VI szkoły podstawowej)
Co przekazują nam portrety? Jakimi metodami można stworzyć autoportret? Dlaczego dla artysty ważna jest autokreacja? Zastanowimy się, dlaczego Jan Cybis portretował samego siebie i – sięgając po rozmaite techniki plastyczne – stworzymy niejeden autoportret.

2.  Kreska, linia, kropka (szkoła podstawowa)

Czym jest rysunek? Czy to kreślenie według określonych reguł czy swobodne bazgranie? Po co artyście szkicownik? Na zajęciach sięgniemy po różne narzędzia stosowane w technice rysunku, takie jak ołówek, węgiel czy tusz i przyjrzymy się rysunkom autorstwa Jana Cybisa. Niecodzienna technika rysunkowa pozwoli nam stworzyć pamiątkę z zajęć.

3. Gra w kolory (5-6-latki, klasy I-VI szkoły podstawowej)

Kolor jest podstawowym elementem nie tylko sztuki, ale i życia. Jak to się dzieje, że każda barwa kojarzy się z czymś i w określony sposób wpływa na nasze samopoczucie? Czy artyści mają swoje ulubione kolory? Dowiemy się,  co to takiego walor, gama, tonacja barwna i czym był kolor dla kolorystów. Zajęcia przeplatane będą plastycznymi zabawami z kolorem w roli głównej.

4. Na planecie „ C” (klasy IV-VI)

Niecodzienne spotkanie z malarstwem Jana Cybisa, które stanie się inspiracją do gier edukacyjnych i prostych zabaw plastycznych.  Uczestnicy warsztatów staną się załogą statku kosmicznego, wspólnie poszukamy nowych, nieznanych planet i spróbujemy je sfotografować oraz opisać. Inspirując się malarstwem Jana Cybisa namalujemy kosmiczny pejzaż, posługując się przy tym niecodziennymi narzędziami i używając samodzielnie wykonanych farb o dziwnej konsystencji.

5. Skorupiaste obrazy (5-6-latki, klasy I-III szkoły podstawowej)

Przyglądając się obrazom Jana Cybisa zastanowimy się nad tym, co to jest faktura dzieła sztuki? Jakie znaczenie dla artysty ma dobór materiałów plastycznych i narzędzi? Jakie efekty można dzięki temu uzyskać? Dowiemy się też, jak namalować „skorupiasty” pejzaż bez pomocy pędzla i tradycyjnych farb.

6. Jan Cybis – wielki malarz rodem spod Głogówka (bez ograniczeń wiekowych)

Punktem odniesienia dla pierwszej części zajęć będą obrazy znajdujące się w na wystawie stałej „Jan Cybis. Malarstwo”. Podczas opowieści ilustrowanej prezentacją multimedialną, a także w trakcie wspólnego zwiedzania wystawy poszukamy  odpowiedzi  np. na pytanie, jakim człowiekiem i artystą był Jan Cybis? Jakie były ulubione tematy jego dzieł? Czy obraz musi być płaski? Zwiedzanie ekspozycji połączymy z grami edukacyjnymi.

Bilet wstępu: 2 zł  od osoby, opiekunowie grup – wstęp wolny

Terminy do wyboru: od wtorku do czwartku, o godz. 9.00 i 10.30.

Zapisy: Dział Edukacji Muzealnej, tel. 77 44 31 761, w godz. 7.30 – 15.00

 

 


Designed and supported by
ARS Group
loading