Wernisaż wystawy Adam Śmietański - Fotografie

15. Opolski Festiwal Filmowy LAMY 2017

Zapraszamy na projekcje filmów i spotkania do Muzeum Śląska Opolskiego.

2017 - ROK JANA CYBISA W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM

Wybitny polski malarz, urodzony we Wróblinie koło Głogówka na Opolszczyźnie.

2017 - ROKIEM ALFONSA ZGRZEBNIOKA

Sejmik Województwa Opolskiego ogłosił rok 2017 Rokiem Alfonsa Zgrzebnioka. Animatorem tych obchodów jest Muzeum Śląska Opolskiego. W 80. rocznicę śmierci Alfonsa Zgrzebnioka ps. Rakoczy 31 stycznia 2017 r. na posiedzeniu Sejmiku Województwa Opolskiego nastąpi uroczysta inauguracja obchodów.

Zapraszamy zorganizowane grupy
dzieci i młodzieży na cykl zajęć edukacyjnych z okazji Dnia Matki

Sztuczki sztuki

do gmachu głównego
wejście od ul. Muzealnej

16-26 maja 2017 roku

Propozycje tematyczne do wyboru:

1.Zagadki asamblażu

Jak stworzyć dzieło sztuki bez pomocy pędzla czy dłuta? Czym jest eksperyment w sztuce? Punktem odniesienia dla pierwszej części zajęć będą m.in. asamblaże Jerzego Beskiego prezentowane w ramach czasowej wystawy „Dwadzieścia sztandarów” w salach Muzeum Śląska Opolskiego. Wizytę w Muzeum zwieńczy warsztat plastyczny – wykonamy instalację ze sznurków i wstążek dla mamy.

zajęcia dla klas IV-VI szkoły podstawowej

2.Czar(y) ornamentu

Oglądając eksponaty zgromadzone w Muzeum Śląska Opolskiego, zauważyć można na nich różne motywy zdobnicze. Na zajęciach będzie można się dowiedzieć, czym jest ornament, jakie są jego rodzaje i jakie mają zastosowanie. W drugiej części zajęć zaprojektujemy ornamenty i wykonamy ramkę na zdjęcie lub portret mamy.

zajęcia dla dzieci z klas I-IV szkoły podstawowej

3.Tajemnice portretu

Punktem odniesienia dla pierwszej części zajęć będą obrazy znajdujące się w „Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku”. Zwiedzanie będzie miało formę spaceru z zagadkami, przeplatanego grami edukacyjnymi i zadaniami do rozwiązania. Na koniec wykonamy „witrażową” pracę z papieru, którą będzie można zabrać w prezencie dla mamy.

zajęcia dla dzieci w wieku 5-7 lat

4.Malarskie triki

Jak patrzeć na malarstwo? Jakimi metodami nawiązać można dialog ze sztuką? Czy obrazy komponowane przy użyciu linii, kwadratów, elips lub plam są dla nas zrozumiałe na równi z klasycznym malarstwem przedstawiającym? W trakcie zwiedzania „Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku” zastanowimy się, czy obrazy są wyłącznie „głosem” artystów, czy też mogą nam powiedzieć coś o nas samych? W drugiej, warsztatowej części zajęć spróbujemy wykonać niecodzienną biżuterię dla mamy inspirowaną obrazami z muzealnej galerii.

zajęcia dla klas IV-VI szkoły podstawowej

Terminy zajęć: od wtorku do piątku, o godz. 9.00, 10.30 i 12.00.

Czas trwania: ok. 60 min., w zależności od dyspozycji uczestników

Opłata: 7 zł od osoby

Zapisy: od poniedziałku do piątku, w godz. od 7.30 do 15.30, Dział Edukacji Muzealnej, tel. 77 44 31 761