Oferta kulturalna Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu na miesiąc lipiec-sierpień 2018

Bezpłatny informator o Kamienicy czynszowej

Szanowni Państwo informujemy, że w Muzeum Śląska Opolskiego dostępny jest "Informator o Kamienicy czynszowej przy ulicy św. Wojciecha 9 w Opolu".

Zapraszamy zorganizowane grupy dzieci w wieku przedszkolnym
i młodzieży szkolnej wraz z opiekunami
na kontynuację cyklu zajęć edukacyjnych

z okazji obchodów
„Roku Jana Cybisa w województwie opolskim”

„Widzieć po malarsku”

lekcje oraz zajęcia teoretyczno-warsztatowe
prowadzone na wystawie stałej
malarstwa Jana Cybisa

19 września – 24 listopada 2017 roku

(brak wolnych terminów)

Galeria Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Ozimska 10

Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 5-12 lat, a ich motywem przewodnim będzie malarstwo Jana Cybisa, malarza rodem spod Głogówka. Punktem odniesienia dla pierwszej części zajęć będą obrazy znajdujące się na wystawie stałej „Jan Cybis. Malarstwo”.

„Martwa natura inaczej”

Dlaczego niektórzy artyści bacznie przypatrują się przedmiotom: owocom, kwiatom, naczyniom? Co to jest martwa natura, z czego można ją  ułożyć? Czy w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego znajdziemy martwe natury? Na zajęciach skomponujemy wspólną martwą naturę z owoców i naczyń, a następnie spróbujemy ją „przetworzyć” (moduł warsztatowy: malowanie i ozdabianie miniaturowych dyń, technika: akryl, kolaż).

„Niezbędnik malarza”

Skąd się bierze zamiłowanie do tworzenia? Od czego zacząć przygodę z malarstwem? Jakich użyć narzędzi i materiałów? Gdzie można malować? Podczas zajęć omówimy podstawowe elementy wyposażenia warsztatu artysty. Poznamy przykładowe pojęcia
z zakresu sztuki, takie jak: płótno, sztaluga, farby, paleta, olej lniany, sygnatura, plener, atelier, rama, werniks, gatunki malarskie (portret, autoportret, pejzaż, martwa natura).
Na koniec zagramy w artystyczne bingo i namalujemy pejzaż na nietypowym podobraziu (moduł warsztatowy –  malowanie na płóciennych workach).

„Magiczne koło barw”

Kolor jest podstawowym elementem nie tylko sztuki, ale i życia. Jak to się dzieje, że każda barwa kojarzy się z czymś i w określony sposób wpływa na nasze samopoczucie? Czy artyści mają swoje ulubione kolory? Dowiemy się, co to takiego walor, gama, koło barw, tonacja barwna i czym był kolor dla kolorystów? Zajęcia przeplatane będą plastycznymi zabawami z kolorem w roli głównej (moduł warsztatowy: tworzenie kolorowych łapaczy snów)

„Kot w Galerii”

W sztuce są „obecne” od najdawniejszych czasów. Zwierzęta – podczas zajęć przyjrzymy się ich znanym przedstawieniom w różnych dziedzinach plastycznych. W przestrzeni galerii spróbujemy odnaleźć rozmaite tajemnicze zwierzęta – także takie, które były ulubieńćami  Jana Cybisa (moduł warsztatowy: malowanie broszek, akryl na drewnie).

Czas trwania ok. 60 minut.

Opłata: 2 zł – bilet warsztatowy dla uczestnika, opiekunowie grup – wstęp wolny, materiały i narzędzia plastyczne zapewnia Muzeum.

Zapisy: Dział Edukacji Muzealnej, od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.00, tel. 77 44 31 761

Tytuł Projektu: Światło na sztukę – ochrona i rozwój infrastruktury obiektów Muzeum Śląska Opolskiego oraz Teatru im. Jana Kochanowskiego celem poprawienia odbioru i zwiększenia dostępności opolskiej oferty kulturalnej.
Nr Umowy: RPOP.05.03.01-16-0030/16-00
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020;
Oś priorytetowa 05 Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Działanie 5.3. Dziedzictwo kulturowe i kultura
Dofinansowano ze środków budżetu Województwa Opolskiego

.