KOLEKCJA KART POCZTOWYCH Z LAT 1897-1945

W lipcu br. Muzeum Śląska Opolskiego stało się właścicielem niezwykłej kolekcji kart pocztowych z przedwojennego Opola, dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Województwa Opolskiego.

2017 - ROK JANA CYBISA W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM

Wybitny polski malarz, urodzony we Wróblinie koło Głogówka na Opolszczyźnie.

2017 - ROKIEM ALFONSA ZGRZEBNIOKA

Sejmik Województwa Opolskiego ogłosił rok 2017 Rokiem Alfonsa Zgrzebnioka. Animatorem tych obchodów jest Muzeum Śląska Opolskiego. W 80. rocznicę śmierci Alfonsa Zgrzebnioka ps. Rakoczy 31 stycznia 2017 r. na posiedzeniu Sejmiku Województwa Opolskiego nastąpi uroczysta inauguracja obchodów.

Zapraszamy zorganizowane grupy dzieci w wieku przedszkolnym
i młodzieży szkolnej wraz z opiekunami
na kontynuację cyklu zajęć edukacyjnych

z okazji obchodów
„Roku Jana Cybisa w województwie opolskim”

„Widzieć po malarsku”

lekcje oraz zajęcia teoretyczno-warsztatowe
prowadzone na wystawie stałej
malarstwa Jana Cybisa

19 września – 17 listopada 2017 roku

Galeria Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Ozimska 10

Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 5-12 lat, a ich motywem przewodnim będzie malarstwo Jana Cybisa, malarza rodem spod Głogówka. Punktem odniesienia dla pierwszej części zajęć będą obrazy znajdujące się na wystawie stałej „Jan Cybis. Malarstwo”.

„Martwa natura inaczej”

Dlaczego niektórzy artyści bacznie przypatrują się przedmiotom: owocom, kwiatom, naczyniom? Co to jest martwa natura, z czego można ją  ułożyć? Czy w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego znajdziemy martwe natury? Na zajęciach skomponujemy wspólną martwą naturę z owoców i naczyń, a następnie spróbujemy ją „przetworzyć” (moduł warsztatowy: malowanie i ozdabianie miniaturowych dyń, technika: akryl, kolaż).

„Niezbędnik malarza”

Skąd się bierze zamiłowanie do tworzenia? Od czego zacząć przygodę z malarstwem? Jakich użyć narzędzi i materiałów? Gdzie można malować? Podczas zajęć omówimy podstawowe elementy wyposażenia warsztatu artysty. Poznamy przykładowe pojęcia
z zakresu sztuki, takie jak: płótno, sztaluga, farby, paleta, olej lniany, sygnatura, plener, atelier, rama, werniks, gatunki malarskie (portret, autoportret, pejzaż, martwa natura).
Na koniec zagramy w artystyczne bingo i namalujemy pejzaż na nietypowym podobraziu (moduł warsztatowy –  malowanie na płóciennych workach).

„Magiczne koło barw”

Kolor jest podstawowym elementem nie tylko sztuki, ale i życia. Jak to się dzieje, że każda barwa kojarzy się z czymś i w określony sposób wpływa na nasze samopoczucie? Czy artyści mają swoje ulubione kolory? Dowiemy się, co to takiego walor, gama, koło barw, tonacja barwna i czym był kolor dla kolorystów? Zajęcia przeplatane będą plastycznymi zabawami z kolorem w roli głównej (moduł warsztatowy: tworzenie kolorowych łapaczy snów)

Czas trwania ok. 60 minut.

Opłata: 2 zł – bilet warsztatowy dla uczestnika, opiekunowie grup – wstęp wolny, materiały i narzędzia plastyczne zapewnia Muzeum.

Zapisy: Dział Edukacji Muzealnej, od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.00, tel. 77 44 31 761