KOLEKCJA KART POCZTOWYCH Z LAT 1897-1945

W lipcu br. Muzeum Śląska Opolskiego stało się właścicielem niezwykłej kolekcji kart pocztowych z przedwojennego Opola, dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Województwa Opolskiego.

Pana‑TERENiowe obrazy

Malarstwo Tomasza Terenia. "Jedynym dowodem na istnienie „naiwnych” jesteśmy my sami, odbiorcy tej sztuki."

2017 - ROK JANA CYBISA W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM

Wybitny polski malarz, urodzony we Wróblinie koło Głogówka na Opolszczyźnie.

2017 - ROKIEM ALFONSA ZGRZEBNIOKA

Sejmik Województwa Opolskiego ogłosił rok 2017 Rokiem Alfonsa Zgrzebnioka. Animatorem tych obchodów jest Muzeum Śląska Opolskiego. W 80. rocznicę śmierci Alfonsa Zgrzebnioka ps. Rakoczy 31 stycznia 2017 r. na posiedzeniu Sejmiku Województwa Opolskiego nastąpi uroczysta inauguracja obchodów.

w ramach

25. Europejskich Dni Dziedzictwa

zaprasza na wykład

W poszukiwaniu dawnych krajobrazów. Wykorzystanie metod nieinwazyjnych w badaniach archeologicznych na Górnym Śląsku

Mirosław Furmanek i Maksym Mackiewicz

wtorek, 12 września 2017 r., godz. 17.00
Gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego
(wejście od ul. Muzealnej)

W sobotę i niedzielę 9-10 września 2017 r.,
w godz. 11.00-17.00
zapraszamy do zwiedzania
Galerii Muzeum Śląska Opolskiego
przy ul. Ozimskiej 10

W galerii prezentowane są dzieła Jana Cybisa (1897-1972) urodzonego we Wróblinie niedaleko Głogówka – wybitnego malarza, współzałożyciela grupy kapistów, profesora ASP w Warszawie. W 1956 r. Cybis jako pierwszy Polak otrzymał prestiżową nagrodę Guggenheima. Po śmierci Cybisa, na jego cześć, w 1973 r. ustanowiono doroczną nagrodę jego imienia w zakresie malarstwa, która jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień artystycznych w kraju. Muzeum Śląska Opolskiego w tym czasie przystąpiło do intensywnego kolekcjonowania jego prac – obecnie posiada w zbiorach największą kolekcję jego dzieł. W 2000 r. muzeum otworzyło przy ul. Ozimskiej 10 (dawna siedziba BWA) galerię, w której prezentuje część tej kolekcji. Samorząd Województwa Opolskiego ogłosił rok 2017 Rokiem Jana Cybisa.