TEMATY WARSZTATÓW EDUKACYJNYCH

1. Wycinanka ludowa
Zajęcia manualne, rozwijające wyobraźnię,  mające przybliżyć odbiorcom świat wycinanki i  jego różnorodność, opartą na wzornictwie i symbolice ludowej.

2. Odra – moja opolska rzeka
Na warsztatach będą wykonywane papierowe barki. Dodatkowo dzieci będą mogły swoje łódeczki ozdobić.

3. Magia i wróżbiarstwo na przykładzie wybranych świąt (Boże Narodzenie, Wielkanoc, andrzejki, sobótki)
Czas świąteczny sprzyja wszelkim działaniom o charakterze magicznym. Celem zajęć jest wykonanie wróżby.

4. Wyobrażenie świętych w sztuce ludowej
Działania plastyczne mają na celu wykonanie dowolną techniką (malarstwo, malarstwo na szkle, linoryt) wizerunku świętego. Podstawą do obserwacji są rzeźby ludowe, które można obejrzeć na stałej wystawie etnograficznej.

5. Tkactwo lniane i wełniane
Uczestnicy zajęć zapoznają się z podstawową techniką tkacką – splotem płóciennym, wykonywaną na krośnie.

6. Opolskie hafty ludowe
Celem warsztatów będzie samodzielne wyhaftowanie motywu zdobniczego zaczerpniętego z opolskich ludowych haftów, które można zaobserwować na zabytkach na stałej

7. Zabytki techniki w Opolu (linoryt)

8. Moja Wieża Piastowska (linoryt lub glina)
Zajęcia rozpoczyna zwiedzanie wybranych fragmentów stałej ekspozycji historycznej „Opole – gród, miasto, stolica regionu, połączone z opowieścią na temat historii Wieży Piastowskiej i Zamku Piastowskiego, przeplatanej grami edukacyjnymi. Zwieńczeniem warsztatów będzie wykonanie modelu Wieży Piastowskiej techniką lepienia z gliny lub linorytu.

9. Skarby średniowiecznego miasta (wyrób biżuterii w oparciu o średniowieczne wzory)

Czy archeologiczne znaleziska pozwalają nam wyobrazić sobie, jak wyglądali 1500 lat temu Słowianie? Co to jest kabłączek, zausznica czy enkolpion? O tym, jaką biżuterię noszono w średniowieczu i jak ją wytwarzano można będzie dowiedzieć się podczas zwiedzania częścu stałej wystawy historycznej „Opole – gród, miasto, stolica regionu”, połączonego z opowieścią na temat sposobów i technik wyrabiania biżuterii we wczesnym średniowieczu.

Działania plastyczne polegać będą na projektowaniu i wytwarzaniu biżuterii inspirowanej wczesnośredniowiecznymi wzorami – proponujemy 3 moduły do wyboru:

  1. Zawieszki z modeliny dla chłopaka i dziewczyny  (szkoła podstawowa, gimnazjum)
  2. Miedziane ozdoby średniowiecznej doby (klasy IV-VI – gimnazjum)
  3. Paciorkowe cuda  (przedszkole)

10. Drogą, rzeka, koleją… komunikacja w Opolu w XIX wieku

W części teoretycznej uczestnicy obejrzą fotografie XIX-wiecznego Opola oraz kamienicę czynszową, poznając atmosferę miasta. W części warsztatowej wykonają linoryt przedstawiający wybrany obiekt – np. dworzec kolejowy w Opolu. Młodsze dzieci wycinać także będą i sklejać model barki z kolorowego kartonu.

11. Z wizytą u opolskiego księcia (dzieci w wieku przedszkolnym – od 4 do 6 lat)

Podczas pierwszej części zajęć prowadzonej na stałej wystawie historycznej „Opole – gród, miasto, stolica regionu” dowiemy się, gdzie w Opolu stał Zamek Piastowski i jak wyglądało życie codzienne na książęcym dworze. Następnie wśród muzealnych eksponatów odnajdziemy te, które mają związek z opolskim zamkiem. Odbędziemy magiczną podróż w przeszłość: wczujemy się w rolę rycerzy oraz dam dworu, a z setek drewnianych klocków spróbujemy „zrekonstruować” dawną siedzibę opolskich książąt. Na koniec wykonamy i ozdobimy korony, które każdy uczestnik zajęć będzie mógł zabrać z sobą na pamiątkę.

12. Poszukiwacze muzealnych tajemnic (klasy I-VI szkoły podstawowej)

Zajęcia pozwolą dzieciom w sposób niecodzienny zwiedzić Muzeum Śląska Opolskiego. Młodzi odkrywcy muzealnej zwiedzą wystawy stałe w gmachu głównym Muzeum Śląska Opolskiego według ustalonego klucza – poszukają znaków i listów, które pozostawił dla nich tajemniczy „mieszkaniec” Muzeum. Przy wyznaczonych stanowiskach i eksponatach muzealnych uczestnicy zajęć będą wykonywać zadania (gry edukacyjne lub krótkie działania plastyczne – wyklejanka, komiks, rysunek). Każde zadanie przybliży ich do ukrycia skarbu ukrytego w Muzeum. Każdy uczestnik będzie mógł także zabrać z sobą na pamiątkę własnoręcznie wykonaną pracę plastyczną.

13. Świąteczne lekcje teoretyczno-warsztatowe (Boże Narodzenie i Wielkanoc) – oferta udostępniana jest ok. miesiąc przed świętami –

14. Sztuka – design – rękodzieło  – czytaj dalej

 

 

 

 

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt:
Dział Edukacji Muzealnej w Opolu – tel. 77 443 17 61, e-mail: edukacja@muzeum.opole.pl (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00).