Sztandar kresowy – eksponat miesiąca

.

Ostatnim obiektem, który znalazł się w zbiorach Działu Historycznego Muzeum Śląska Opolskiego jest sztandar ufundowany przez mieszkańców Buczacza  w województwie tarnopolskim z okazji 10. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Przywieziony po 1945 r. na teren województwa opolskiego  przez nieznanego z nazwiska mieszkańca Kędzierzyna, podarowany około 1960 r. opolskiej organizacji kombatanckiej. Sztandar jest darem przekazanym przez Związek Inwalidów Wojennych RP w Opolu w grudniu 2019 r.

 Opis obiektu

Awers. Na czerwonym tle ukoronowany Orzeł Biały; górą i dołem złote napisy: BÓG i OJCZYZNA/ Z OFIAR/ ZWYCIĘSTWO (haft kładziony).

Rewers. Na czarnym tle pośrodku zielono – złoty wieniec , a w nim złota data: 1928, górą i dołem  złoty napis: INWALIDZI WOJENNI (haft kładziony), wokół trzy złote linie (naszyta taśma dekoracyjna).  Z trzech stron sztandaru jasne frędzle, z czwartej strony pętelki z mosiężnymi kółeczkami do zawieszenia.

Wymiary eksponatu: wysokość – 130 cm, szerokość ? 108 cm; numer inwentarzowy – MŚO-H-5903

Znakomicie zachowany obiekt umieszczony został na stałej wystawie historycznej, w części ekspozycji poświęconej powojennej historii Opola.