ALOGO CYBIS 2017AInauguracja
Roku Jana Cybisa
w województwie opolskim

odbyła się 16 lutego 2017 r. w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu przy ul. Ozimskiej 10.

 

Obchody Roku Jana Cybisa: 16.02.2017- 16.02.2018

 

Jan Cybis (1897, Wróblin k. Głogówka – 1972, Warszawa)

Wybitny polski malarz, urodzony we Wróblinie koło Głogówka na Opolszczyźnie. Studiował we Wrocławiu i w Krakowie, m.in. u Ottona Müllera, Józefa Pankiewicza i Józefa Mehoffera. Wraz z kolegami z krakowskiej akademii, współtworzył grupę kapistów – studentów Pankiewicza, którzy zawiązali „Komitet Paryski” i wyjechali do Paryża, aby tam kontynuować naukę malarstwa.

Jan CYBIS,Głowa (autoportret), ol., pł., 81 x 65 cm, 1964-72 r., wł. Muzeum Śląska Opolskiego, nr inw. MSO-S-2578_MALYOd 1945 roku Cybis był profesorem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W okresie powojennym odniósł znaczne sukcesy o znaczeniu europejskim – otrzymał prestiżową nagrodę Guggenheima, wystawiał swe prace w Europie i Ameryce. W 1965 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie  odbyła się wielka monograficzna wystawa jego prac.

Jan Cybis, reprezentując w malarstwie nurt zwany koloryzmem, zdołał wypracować sobie własny, łatwo rozpoznawalny styl – ekspresyjnie, grubo kładziona farba, bogata faktura i ciągłe dążenie do – jak mówił – kolorystycznego rozstrzygnięcia obrazu, to jego podstawowe wyróżniki.

Po śmierci Cybisa w grudniu 1972 roku, Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków ustanowił nagrodę jego imienia. Jest to obecnie najważniejsza nagroda za wybitne osiągnięcia w malarstwie przyznawana w Polsce.

 


Rok Jana Cybisa w województwie opolskim
pod honorowym patronatem Andrzeja Buły
– Marszałka Województwa Opolskiego