ALOGO CYBIS 2017ADyrektor
Muzeum Śląska Opolskiego
zaprasza
na inaugurację

Roku Jana Cybisa
w województwie opolskim

16 lutego 2017 r. o godz. 18.00
w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego
Opole, ul. Ozimska 10

w programie:

projekcja filmu dokumentalnego o Janie Cybisie
Widok z okna oraz spotkanie z jego autorem
– Władysławem Jurkowem

 

 

Jan Cybis (1897, Wróblin k. Głogówka – 1972, Warszawa)

Wybitny polski malarz, urodzony we Wróblinie koło Głogówka na Opolszczyźnie. Studiował we Wrocławiu i w Krakowie, m.in. u Ottona Müllera, Józefa Pankiewicza i Józefa Mehoffera. Wraz z kolegami z krakowskiej akademii, współtworzył grupę kapistów – studentów Pankiewicza, którzy zawiązali „Komitet Paryski” i wyjechali do Paryża, aby tam kontynuować naukę malarstwa.

Jan CYBIS,Głowa (autoportret), ol., pł., 81 x 65 cm, 1964-72 r., wł. Muzeum Śląska Opolskiego, nr inw. MSO-S-2578_MALYOd 1945 Cybis był profesorem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W okresie powojennym odniósł znaczne sukcesy o znaczeniu europejskim – otrzymał prestiżową nagrodę Guggenheima, wystawiał swe prace w Europie i Ameryce. W 1965 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie  odbyła się wielka monograficzna wystawa jego prac.

Jan Cybis, reprezentując w malarstwie nurt zwany koloryzmem, zdołał wypracować sobie własny, łatwo rozpoznawalny styl – ekspresyjnie, grubo kładziona farba, bogata faktura i ciągłe dążenie do – jak mówił – kolorystycznego rozstrzygnięcia obrazu, to jego podstawowe wyróżniki.

Po śmierci Cybisa w grudniu 1972 roku, Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków ustanowił nagrodę jego imienia. Jest to obecnie najważniejsza nagroda za wybitne osiągnięcia w malarstwie przyznawana w Polsce.

 


Rok Jana Cybisa w województwie opolskim
pod honorowym patronatem Andrzeja Buły
– Marszałka Województwa Opolskiego