Galeria Muzeum Śląska Opolskiego

Galeria Muzeum Śląska Opolskiego
Opole, ul. Ozimska 10

Galeria CybisaMuzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada największą w Polsce kolekcję prac Jana Cybisa, malarza urodzonego we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie w 1897 roku, zmarłego w Warszawie w 1972 roku.

Kolekcja zaczęła powstawać już po śmierci artysty, drogą zakupów od najbliższej rodziny malarza. W tej chwili liczy 86 obrazy olejne, 846 prac na papierze, znajdują się w niej także osobiste rzeczy Cybisa ? podręczniki, przybory szkolne, elementy wyposażenia mieszkania, przedmioty używane do układania martwych natur.

Galeria Cybisa 02W 1994 roku Muzeum Śląska Opolskiego przejęło dawną karczmę, późniejszą siedzibę BWA u zbiegu ulic Ozimskiej i Kołłątaja. 20 stycznia 2000 roku, po kilkuletnim remoncie otwarto w jej wnętrzach Galerię Muzeum Śląska Opolskiego, a w jej ramach wystawę stałą prac Jana Cybisa. Piętro przeznaczone jest na ekspozycję wystaw czasowych ukazujących malarzy kręgu Jana Cybisa i laureatów nagrody im Jana Cybisa.

Obecnie na stałej wystawie malarstwa na parterze oglądać można 36 obrazów. Jest to wybór z opolskiej kolekcji ? najstarsze prezentowane obrazy powstały we Francji w latach 20., najmłodsze ? tuż przed śmiercią malarza w 1972 roku.