Eksponat miesiąca – sierpień

.

Stanisław Bober, I Wystawa Fotografiki w Opolu,
czerwiec 1947, fot. Marian Kornicki

Negatyw, zbiory Muzeum Śląska Opolskiego, nr inw. MŚO-HN-265/26

W bieżącym roku do Muzeum Śląska Opolskiego trafiła wyjątkowa kolekcja. To zbiór ponad 3000 negatywów zdjęć Mariana Kornickiego (1914-1998), fotografa, fotoreportera, dziennikarza i prawnika. Kornicki przez kilka lat po wojnie przebywał w Opolu i to właśnie z tego okresu pochodzą zdjęcia, które trafiły do naszej kolekcji. To materiał szczególnie cenny, dokumentuje bowiem okres w historii miasta dotąd słabo ilustrowany. Zdjęcia pochodzą przede wszystkim z lat 1945/1946 – 1948/1949.

Kolekcja jest aktualnie opracowywana i digitalizowana. W planach mamy też przygotowanie wystawy o Opolu w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej.

Prezentowana fotografia przedstawia wnętrze opolskiego ratusza, w którym w czerwcu 1947 roku – w ramach obchodzonych wtedy Dni Kultury i Sztuki – została przygotowana I Wystawa Fotografiki. Wystawa była pierwszym, poważnym przedsięwzięciem nowo powstałego w Opolu Stowarzyszenia Miłośników Fotografiki. Zaprezentowano na niej prace dziewięciu autorów. Na zdjęciu widzimy jednego z nich – Stanisława Bobera (1908-1990), w otoczeniu swych prac, m.in. Wieża Piastowska (Opole), Nad kanałem, Stragan, Ostatnie promienie, Pod światło.

 

oprac. Bogna Szafraniec