Eksponat miesiąca – październik

Ręczna pralka wirnikowa

Drewniana pralka wirnikowa, nr inw. MŚO-E-2874

Nasza stała wystawa w kamienicy czynszowej  – poświęcona higienie i praniu – wzbogaciła się o nowy eksponat. Od kilku dni można tam oglądać drewnianą pralkę ręczną. Składa się ona z pojemnika na pranie (zrobionego z klepek ściśniętych pasami cynkowanej blachy oraz przykrywanego metalową pokrywą) oraz z mechanizmu napędzającego wirnik. Do najniższej obręczy kotła przytwierdzone są  trzy profilowane nóżki, na których stoi całe urządzenie. Przy dnie znajduje się również kranik do spuszczania wody.

Mechanizm napędzany jest ręcznie –  jest to rodzaj wahadła, które wprawia w ruch, znajdujący się  w środku bębna, drewniany wirnik. Pralka z wahadłem bocznym (model z 1903 r.) przyniosła znaczne ułatwienie w pracy – wahadło z obciążnikiem poruszało się lżej niż ręczna dźwignia. Sprzęty tego rodzaju były dużym udogodnieniem w czasach, gdy obecność prądu i urządzeń napędzanych energią elektryczną nie były tak oczywiste jak dziś.

.

.

Reklama wahadłowej pralki ręcznej

Pralka jest dla nas o tyle cenna, że nie tylko powiodła się jej ogólna rekonstrukcja (trafiła do nas jako kompletny destrukt), ale również udało się uruchomić jej mechanizm. (Oklaski dla całej Pracowni  Konserwacji Zabytków MŚO!).

Niestety na urządzeniu nie zachowały się znaki firmowe. Z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że jest to produkt, powstałej w 1899 r. niemieckiej firmy Miele. Wykonywała ona różnego rodzaju sprzęty gospodarstwa domowego (ale też rowery i motorowery) w tym wiele typów pralek o napędzie ręcznym i mechanicznym. Dzisiaj można zobaczyć je w muzeum historii techniki firmy Miele w mieście Gütersloh w Nadrenii Północnej-Westfalii.
A może Państwo możecie pomóc w ustaleniu kto wyprodukował naszą pralkę?

Pralka przed pracami konserwatorskimi

.