Eksponat miesiąca – grudzień

.

Ruta Molin, Wiedźmy, olej na płótnie, 1995 r.

Obraz Wiedźmy przedstawia dwie stare kobiety w charakterystycznych czarnych śląskich strojach wiejskich umieszczone, dość symbolicznie, na tle panoramy Opola od strony zachodniej, nad brzegiem Młynówki. Za ich plecami otwiera się widok na  fasadę kościoła franciszkanów, a dalej – na wieże ratuszową.

Malarstwo Ruty Molin jest bardzo specyficzne, zaryzykować można użycie określenia, że malarka porusza się w kręgu pewnego „magicznego realizmu”. Upraszcza formy, odwołując się nawet do malarstwa naiwnego, a jej obrazy są utrzymane w charakterystycznej ograniczonej, szlachetnej gamie barwnej, zazwyczaj w ciemnej tonacji.

Wiele obrazów Ruta Molin poświęciła zapisom scen rodzajowych ze swego najbliższego otoczenia – Kolonii Gosławickiej. Czerpiąc z obserwacji ginącej na jej oczach dawnej śląskiej wsi, artystka stworzyła świat własnych postaci.

 ***

Ruta Molin
*1937, Cieszyn
+2005, Wrocław

 Urodzona w Cieszynie, pochodziła z rodziny bardzo mocno związanej z tym miastem. Od 1948 roku mieszkała w Opolu, gdzie ukończyła liceum ogólnokształcące i uczęszczała do Państwowego Ogniska Kultury Plastycznej. W 1962 roku ukończyła studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w pracowni prof. Hanny Rudzkiej-Cybis). Po studiach cały czas czynna w Opolu. Zajmowała się grafiką użytkową (ilustracje, projekty katalogów wystaw i plakatów) oraz malarstwem sztalugowym. Żona Adolfa Panitza.

***

Ten i inne obrazy Ruty Molin oglądać można w Muzeum Śląska Opolskiego do 24 lutego 2019 na wystawie Świat z ulicy Poprzecznej. Ruta Molin (1937-2005) i Adolf Panitz (1936-2010) – szkic do podwójnego portretu.

 Oprowadzania kuratorskie w grudniu 2018:

sobota 1 grudnia, godz. 12:00; sobota 29 grudnia, godz. 12:00.

Wstęp wolny, zapraszamy