Rembrandt - wystawa rycin

Oferta kulturalna
- Wrzesień 2019

Wystawa Przyrodnicza
Ptaki i ssaki siedlisk wodnych Śląska

Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny 6 czerwca 2019 r.

Zapraszamy na nową ekspozycję: "Tajemnica kamienicy przy ulicy Krawieckiej 13 w Opolu"

ZWIEDZANIE WYSTAWY MOŻLIWE JEST JEDYNIE POD OPIEKĄ PRACOWNIKA MUZEUM.

ZAPRASZAMY DO GALERII MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO PO REMONCIE

zaprasza na wystawę

Na początku był dźwięk, czyli antymuzyka
i nie-instrumenty

sale wystawowe Muzeum Śląska Opolskiego
Mały Rynek 7, wejście od strony kościoła na Górce

Wystawa czynna: 6.09.2019 – 13.10.2019

Żyjemy w świecie dźwięków…

Tak zwany pejzaż dźwiękowy tworzyły pierwotnie jedynie odgłosy natury oraz dźwięki „własne” człowieka. Od zarania dziejów ludzie nadawali też dźwiękom niezwykle ważne znaczenie  w procesach rozumienia życia i świata. Dźwięki służą też przekazywaniu informacji komunikacyjnych (alarmy, ostrzeżenia, ogłoszenia), a także pomagają w orientacji w terenie (np. syreny sygnalizacji morskiej). Wierzono również, że czynienie hałasu jest skutecznym sposobem odpędzania sił demonicznych – starano się więc przeciwdziałać niebezpieczeństwu czyniąc tak zwaną „wrzawę obrzędową” – antymuzykę. wykonywano na prostych instrumentach, zwanych też  „prainstrumentami”, „nie-instrumentami” czy „antyinstrumentami”.

Muzyka to sztuka, której tworzywem są percypowane (odbieranie za pomocą zmysłów) przez ludzi dźwięki, wytwarzane przez nich głosem i/lub za pomocą instrumentów muzycznych. To dzięki następstwu po sobie interwałów, czyli melodii, umiemy rozumieć muzykę z naszego kręgu kulturowego. Muzyka ludowa (pieśni, przyśpiewki oraz repertuar instrumentalny i taneczny) to jeden z podstawowych rodzajów muzyki. Pieśni towarzyszyły obrzędom, ale też ludziom w życiu codziennym.

Dzwon, flet, skrzypce i bęben mogą nam w symbolicznym skrócie zobrazować całe instrumentarium ludzkości. Na wystawie prezentujemy przedmioty zaliczane do czterech podstawowych grup instrumentów: idiofonów – w których drga i wydaje dźwięk cała ich powierzchnia (dzwonki, grzechotki, kołatki, terkotki); aerofonów – z których dźwięk wydobywa się dzięki drgającemu powietrzu (dęte: piszczałki, fujarki, okaryny, gwizdki, dudy, trombitę, róg pasterski i wirowe: czuringi, hetki), chordofonów, w których źródłem dźwięku jest napięta struna (skrzypce, złóbcoki, basy, diabelskie skrzypce), oraz jeden bęben prezentujący grupę membranofonów, w których źródłem dźwięku jest drgająca membrana, wykonana zazwyczaj ze skóry lub błony, tworząca jedną z części instrumentu.

Zabytki pochodzą ze zbiorów działów Archeologicznego i Etnograficznego Muzeum Śląska Opolskiego oraz osób prywatnych.

Kuratorka wystawy: Małgorzata Goc
Opracowanie plastyczne: Bożena Trabuć

Wystawa została włączona w program 9. Festiwalu Muzycznego „W oparach dźwięków” organizowanego przez Towarzystwo Muzyczne (20.09.2019).

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty lepienia gwizdków ceramicznych (22.09.2019)
oraz spotkanie w ramach cyklu „Z muzealnych szuflad” pt. „Czy dźwięk może być zabytkiem?” (27.09.2019).

.