Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu
Sabine Haake
oraz
Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
Urszula Zajączkowska

zapraszają na wystawę

„Z wewnątrz na zewnątrz
– pogromy listopadowe 1938 roku
w raportach dyplomatów z Niemiec”

wystawa przygotowana przez Fundację Nowa Synagoga w Berlinie – Centrum Judaicum oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec

w programie: koncert pieśni żydowskich w wykonaniu Marii i Adama Urbaniaków

15 listopada 2015 roku – 2 lutego 2016 roku

gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
Mały Rynek 7a, wejście od ul. Muzealnej

 

Wystawa poświęcona jest pogromowi listopadowemu z 1938 roku, znanemu powszechnie pod nazwą ?kryształowej nocy? i stanowi swego rodzaju analizę raportów stworzonych przez zagranicznych dyplomatów w czasie wydarzeń z listopada roku 1938. Ekspozycja  zawiera raporty z ponad 20 krajów całego świata, ukazujące oddźwięk, z jakim spotkały się wydarzenia w Niemczech. Wydarzenia, którym poświęcona jest wystawa miały miejsce w nocy z 9 na 10 listopada 1938. W pogromie zainicjowanym przez niemieckie władze państwowe oraz nazistów zginęło 91 osób narodowości żydowskiej, zniszczono setki mieszkań, domów, sklepów należących do Żydów, zbezczeszczono lub spalono setki  synagog (w tym tzw. Nową Synagogę w Opolu). W obozach koncentracyjnych osadzono wówczas 20-30 tys. Żydów.

Fundacja Nowa Synagoga Berlin / Centrum Judaicum zebrała we współpracy z niemieckim Ministerstwem Spraw Zagranicznych dokumenty z ponad 20 krajów. Jest to pierwsze systematyczne opracowanie tych źródeł tekstowych, zainicjowane przez dyrektora Centrum Judaicum, dra Hermanna Simona; kuratorem wystawy jest dr Christian Dirks, który ściśle współpracował ze specjalnie utworzoną radą naukową z udziałem przedstawiciela Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W Polsce wystawa była już w tym roku eksponowana we Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku i Krakowie. Po prezentacji w Opola ma zostać pokazana w kolejnych miastach polskich (m.in. w Gliwicach i Kielcach).

 

 

Konsulat RFN

 

 

 


Designed and supported by
ARS Group
loading